Szukając pracy, bardzo często decydujemy się na tzw. wyjazd za chlebem. Jeśli wyjeżdżamy za granicę z polecenia, do znajomych czy rodziny nie mamy powodów do najmniejszych obaw. Inaczej sprawa wygląda, gdy wyjazdu szukamy w ogłoszeniach. Należy uważać, ponieważ nie każde z nich jest prawdziwą ofertą. Bardzo często treść ogłoszenia ma się nijak do tego, co tak naprawdę musimy wykonywać na danym stanowisku. Polecamy zapoznać się więc z istotnymi wskazówkami, które pomogą Ci w znalezieniu wiarygodnego etatu poza naszym krajem.

Jak znaleźć bezpieczną pracę za granicą?

Uwaga na fałszywe oferty

Jeśli szukasz pracy za granicą, pierwsze co jest w tym wypadku najważniejsze to szczególna uwaga na oferty. W internecie roi się od fałszywych ogłoszeń, gdzie od osób aplikujących wymagana jest wpłata. Takie omijaj z daleka.

Wiarygodny pośrednik

Bazuj wyłącznie na wiarygodnych pośrednikach, na których temat możesz znaleźć opinie. Te są najcenniejszym wyznacznikiem profesjonalizmu działania agencji pracy tymczasowej. Te z nich, które działają legalnie, znajdziesz w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia na stronie www.kraz.praca.gov.pl.

Sprawdzone portale internetowe z ofertami pracy za granicą

W trosce o własne bezpieczeństwo, szukaj ofert pracy za granicą jedynie na sprawdzonych portalach internetowych. Jednym z takich jest www.eures.praca.gov.pl. Tu znajdziesz rejestr zagranicznych ofert, a dokładnie firm zainteresowanych zatrudnieniem Polaków. Proces rekrutacji jest tu w pełni bezpieczny, ponieważ czuwa nad nim kadra doradców Eures.

O opłatach słów kilka

Pamiętaj, że agencja zatrudnienia nie może pobierać żadnych opłat za znalezienie pracy. Możesz ponieść wyłącznie koszt dojazdu i powrotu z miejsca pracy, wydania wizy czy badań lekarskich. Zwróć uwagę na opłaty w różnych agencjach zatrudnienia, ponieważ te mogą znacząco się różnić.

Umowa skierowania do pracy – to warto wiedzieć

Pamiętaj, że skierowanie pracownika do pracy za granicą wymaga umowy na piśmie. Ta powinna zawierać:

  • dane zagranicznego pracodawcy
  • okres zatrudnienia
  • rodzaj pracy
  • warunki pracy
  • warunki płacy
  • ewentualne przysługujące świadczenia socjalne
  • warunki ubezpieczenia
  • zakres odpowiedzialności agencji

Jeśli w tego typu umowie jest dla Ciebie coś niezrozumiałego, nie podpisuj jej. Podpisujemy jedynie w pełni zrozumiały nam dokument. Aby nie okazało się, że w ramach podpisanego dokumentu zostałeś zobowiązany do czegoś, o czym nie masz zupełnie pojęcia, umowę przeczytaj kilka razy, a w razie problemów ze zrozumieniem danych jej punktów, zwróć się o pomoc.

Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do pracy za granicę?

Przed wyjazdem warto dokładnie zapoznać się, z jakimi przepisami i warunkami życia zetkniemy się w danym kraju. Pamiętaj, że w każdym jednym kraju panuje inna kultura. Zapoznaj się z nią zanim znajdziesz się w zupełnie obcym miejscu. Sprawdzoną stroną, na której znajdziesz najważniejsze informacje jest strona Ministerstwa Spraw Zagranicznych http://poradnik.poland.gov.pl/.