Mówi się, że dzisiejsze czasy są dla pracownika bardzo dobre. Każda osoba, ubiegająca się o zatrudnienie w Polsce, może wręcz wybierać wśród wielu ofert. Czy na pewno tak jest? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu z różnych punktów widzenia.
Zacznijmy od hasła dla nas kluczowego, jakim z pewnością jest rynek pracy w Polsce. Ubiegający się o zatrudnienie mogliby z pewnością prześcigać się w radach i określeniach dotyczących doświadczenia w szukaniu pracy. Czy warto ich słuchać? To zależy. Od czego? Być może zabrzmi to banalnie, ale przede wszystkim od tego, czy mają do powiedzenia coś sensownego. Wiecie Państwo, jak to jest z radami. Niektóre, zwłaszcza te podszyte złymi intencjami, bywają wręcz toksyczne.
Weźmy na przykład….albo nie, nie dawajmy tego typu przykładów. Przecież nie chcemy nikogo gorszyć. Skupmy się na dobrych stronach doradztwa zawodowego.
Jaki zawód wybrać?
Zastanawiając się nad wyborem przyszłej drogi zawodowej, i to niezależnie od wieku, chociaż rzecz jasna młody człowiek powinien szczególnie dobrze rozeznać swoje powołanie zawodowe, musimy pamiętać o kilku rzeczach. Jakich? Właśnie tu niekiedy tkwi pies pogrzebany. Rynek pracy w Polsce jest tak szeroki, że niekiedy ciężko dostosować doświadczenie zawodowe inżyniera do potrzeb świeżo upieczonego magistra farmacji. Oczywiście w żadnym razie to nie zarzut – im więcej możliwości zarobkowych tym lepiej, jednak patrząc z opisywanej tu perspektywy – niestety taki stan rzeczy nie ułatwia wyboru.
Tak czy inaczej, prędzej czy później w końcu będziemy musieli dokonać wyboru pomiędzy naszymi doradcami. Trzeba będzie posłuchać wszystkich argumentów i zdecydować, czy ktoś z naszych rozmówców powiedział coś, co będzie dla nas przydatne. Oczywiście zdarzyć się może, że nie mamy nikogo zaufanego – bo tylko takich rozmówców powinniśmy wybierać. Wówczas z pomocą przyjść może niezawodny internet. Zmora naszych czasów, powiedzą niektórzy. Jednak, prawdę mówiąc dla nas, w tym przypadku, będzie nieoceniony. Dlaczego? Sprawdźmy.
Załóżmy, że nie wiemy, jaki chcemy wybrać zawód i ustaliliśmy, że nie mamy wokół siebie zaufanych ludzi, którzy mają do powiedzenia coś pożytecznego. Naszą sytuację ratuje jednak jeden znajomy, który wspomniał, że ma dla nas rozwiązanie. Powiedział nam, że w sieci funkcjonuje portal o pracy Gowork.pl. Postanawiamy iść tym tropem. Wpisujemy tę frazę w wyszukiwarkę i okazuje się, że…to jest to! Trafiliśmy tam, gdzie chcieliśmy. Postanawiamy zacząć szukać naszego wymarzonego zawodu, analizując nasz lokalny rynek, na początek, rzecz jasna.
Pieniądze to nie wszystko?
Nasłuchaliśmy się ostatnio, że jeśli wybierzemy słabo płatny i co gorsze nieperspektywiczny zawód, będzie nam ciężko. Nie do końca się zgadzamy i zaczynamy szukać czegoś, co gra nam w sercu – a już najlepiej, żeby było zgodne z Wolą Bożą.
Nawet jeśli znajdziemy naszą zawodową drogę, to przecież – jak mówi powiedzenie – żyć z czegoś trzeba. Znajdując nasz wymarzony zawód, musimy się dowiedzieć, czy będzie on dość dobrze płatny, by w przyszłości zapewnić nam godziwe utrzymanie. Serwis Gowork podpowiada nam, że akurat w tej chwili zapotrzebowanie na tego typu usługi jest pożądane. Szukając dalej w internecie, dowiadujemy się, że nasz wybrany zawód jest w tej chwili bardzo popularny i możliwość studiowania tego kierunku jest dostępna na wielu polskich uczelniach. Postanawiamy więc zainteresować się tą sprawą i zabrać za szersze poszukiwania.
Najlepiej płatne zawody
Pytanie, które pewnie zadaje sobie wielu absolwentów kierunków, którzy idąc na studiach, nie bardzo zastanawiali się nad przyszłością w danej branży. Po wielu porażkach i odmowach, w trakcie rozmów o pracę, przychodzą refleksje. Trzeba się bowiem zastanowić, czy nie zainwestować w tzw. przebranżowienie się. W końcu rynek bywa bezlitosny. Pomni tego, odpalamy jeszcze raz internet i upewniamy się, czy nasz wybrany zawód za kilka lat nie straci na ważności. Okazuje się, że nie – przy założeniach, że wybraliśmy kierunek Informatyka.
Wpisujemy więc w wyszukiwarkę frazę najlepiej płatne zawody w Polsce i z przyjemnością przeglądamy wyniki wyszukiwania. Okazuje się bowiem, że dla dobrych i zaangażowanych w swą pracę informatyków, zatrudnienia i zleceń nie zabraknie, i to z kilku powodów.
Pierwszym jest coraz powszechniejsza informatyzacja. Po drugie, w ramach zwiększonych możliwości podróżny po Unii Europejskiej – jeśli odpowiednio przysiądziemy do nauki języków obcych – europejskie rynki staną przed nami otworem.
Po trzecie, i chyba najważniejsze, rozeznaliśmy, że to właśnie informatyka i służba społeczeństwu w tej przestrzeni będzie dla nas najlepsza. Najlepiej płatne zawody w Polsce – właśnie taką frazę wpisaliśmy w wyszukiwarkę i nie zawiedliśmy się.
Reasumując, możemy się cieszyć i dziękować Bogu, że jesteśmy w gronie tych osób, które będą pracowały jako ktoś, kogo zawód jest przyszłościowy i jednocześnie dobrze płatny. W dzisiejszych czasach to wcale nie taka oczywistość. Wystarczy przejrzeć CV w restauracjach KFC.