Ocieplenie dachu w największym stopniu wpływa na parametry izolacyjne całego domu. Dobrze ocieplony dach eliminuje utratę ciepła i czyni cały budynek bardziej energooszczędnym, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie – mniejsze straty energii cieplnej to niższe opłaty. Jedną z metod izolacji dachu skośnego jest ocieplenie podkrokwiowe. Co warto o nim wiedzieć?

Czym jest ocieplenie podkrokwiowe?

Ocieplenie podkrokwiowe to metoda, w której materiały termoizolacyjne umieszcza się – jak sama nazwa wskazuje – pod krokwiami. To dobra alternatywa dla powszechnie stosowanej techniki ocieplenia międzykrokwiowego, gdzie izolację umieszcza się pomiędzy krokwiami stanowiącymi mostki termiczne, a także dla ocieplenia nadkrokwiowego, które nie zawsze jest możliwe w przypadku modernizacji już istniejących budynków. Ocieplenie podkrokwiowe pozwala szczelnie zaizolować cały dach, włącznie z krokwiami, zapobiegając utratą ciepła. To również estetyczne rozwiązanie, pozwalające ukryć drewnianą konstrukcję dachu i dowolnie wykończyć poddasze użytkowe. Jak wykonuje się ocieplenie za pomocą tej techniki? Wybraną termoizolację najczęściej układa się pod krokwiami na specjalnie przygotowanym ruszcie nośnym w postaci deskowania lub wykonanego z profili stalowych. Ruszt ten można obudować płytami kartonowo-gipsowymi, dodatkowo umieszczając na nich folię paroizolacyjną.

Jakie materiały na ocieplenie podkrokwiowe?

Jaki materiał termoizolacyjny wybrać do ocieplenia podkrokwiowego? Często stosowanym rozwiązaniem jest wełna mineralna o dobrym współczynniku przewodzenia ciepła, która tworzy „oddychającą” warstwę stanowiącą również doskonałą izolację akustyczną. Wełna łatwo jednak ulega zawilgoceniu, przez co traci swoje właściwości termoizolacyjne. Innym materiałem jest styropian, który jednak posiada słabą odporność ogniową. Alternatywą dla tych tradycyjnych materiałów termoziolacyjnych są nowoczesne płyty PIR. – mówi ekspert z firmy produkującej płyty termoizolacyjne Gór-StalPłyty termoizolacyjne PIR zapewniają termoizolacyjność termiczną na najwyższym poziomie. Równocześnie w stosunku do wełny mineralnej można zastosować mniejszą grubość, przez co do szczelnego ocieplenia dachu wystarczy cieńsza warstwa materiału. Dzięki temu uzyskamy wyższą wysokość użytkową pomieszczenia. Warto zauważyć, że wykonane z pianki poliizocyjanuratowej płyty są materiałem ognioodpornym. Jest to więc efektywne i bezpieczne rozwiązanie do zastosowania w charakterze ocieplenia podkrokwiowego.