Praca w wakacje to świetny sposób na zarobek dla osób młodych, ale też dla tych, które od dłuższego czasu borykają się z brakiem zatrudnienia. Okres letni sprzyja wielu pracom sezonowym, jak również dobrej płacy. Jeśli chcesz znaleźć pracę na wakacje, koniecznie dowiedz się, czym kierować się w czasie poszukiwań oraz na co szczególnie zwrócić uwagę.
Dwa główne sposoby poszukiwania pracy sezonowej
Pracy wakacyjnej możesz szukać na własną rękę lub skorzystać z pośrednictwa agencji pracy tymczasowej. W gazetach lokalnych oraz na portalach internetowych z ogłoszeniami o pracę znajdziesz w tym czasie sporą liczbę ofert i to bardzo atrakcyjnych, ponieważ to okres, w którym brakuje rąk do pracy. Najbardziej poszukiwane osoby to oczywiście studenci, osoby bezrobotne, dorabiające do zasiłków, ponieważ za takie pracodawcy nie muszą odprowadzać składek.
Koniecznie pamiętaj o własnym interesie
Aby zabezpieczyć własne interesy, domagaj się umowy nawet wtedy, gdy jest krótkoterminowe zlecenie, jakie będziesz musiał wykonać. Praca na czarno to najgorsze, na co możesz się zdecydować, ponieważ nie zabezpiecza Cię w ramach odszkodowania za wypadek przy pracy. Podpisując umowę, pamiętaj o jej zrozumieniu. Nie podpisuj jej, jeśli cokolwiek wydaje Ci się w niej podejrzane lub nie rozumiesz jej. Pytaj o wszystko, co budzi Twoje wątpliwości.
Praca przez agencję
Na stronie www.kraz.praca.gov.pl znajdziesz pełen wykaz legalnie działających agencji tymczasowej. Bazuj na tym rejestrze, ponieważ wyłącznie w ten sposób znajdziesz wiarygodne ogłoszenia i pozbędziesz się ryzyka znalezienia fałszywych ofert pracy. Rejestrując się na tej stronie, relatywnie szybko skontaktuje się z Tobą doradca z ofertą. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę, pamiętaj, że agencjom nie wolno pobierać żadnych opłat za znalezienie Ci zatrudnienia. Możesz ponieść jedynie koszt dojazdu i powrotu z miejsca pracy.
Sezonowa praca w Polsce
W Polsce w okresie wakacyjnym stosunkowo szybko znajdziesz pracę w biurach, kiedy to stali pracownicy przebywają na urlopach, przy produkcji, zbiorach owoców, jako kurier czy też w zakładach konfekcyjnych.
Sezonowa praca za granicą
W krajach Unii Europejskiej możesz liczyć na zdecydowanie większe możliwości wyboru sezonowego zatrudnienia. Najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziesz jako opiekunka osób starszych, zbiorach truskawek, szparagów, papryki, a także w szklarniach. Stosunkowo często pojawiają się również zagraniczne oferty pracy w gastronomii oraz w budownictwie.
Samodzielne szukanie pracy sezonowej
W tym wypadku musisz wykazać się cierpliwością, ale też czujnością. Zarówno na portalach internetowych, jak i w gazetach pojawiają się fałszywe oferty, gdzie możesz być proszony o konkretną wpłatę w ramach zabezpieczenia itp. Takie oferty omijaj z daleka. Korzystaj ze sprawdzonych portali: pracuj.pl, praca.pl, praca-sezonowa-za-granica.pl.
Pomoc urzędów pracy
Następnym sposobem na znalezienie dobrej oferty sezonowej pracy jest skontaktowanie się z urzędami pracy w danym regionie. Jeżeli interesuje Cię praca za granicą, odwiedź stronę www.eures.praca.gov.pl.