Jeśli uważasz, że znalezienie pracy jest obecnie bardzo trudne, ponieważ pracodawcy stale podnoszą poprzeczkę, mylisz się. Jedyne co jest Ci potrzebne w ramach szukania pracy to pełne zaangażowanie, ale też konkretna strategia i konsekwentne działanie. Słyszałeś o networkingu? To właśnie ten system może stać się dla Ciebie sprawdzoną pomocą. Chodzi w nim o pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi po to, aby w każdej chwili móc zwrócić się po pomoc, jak i jej udzielić. Sprawdź, jakie są nasze propozycje w ramach efektywnego szukania pracy.

Jak efektywnie szukać pracy?

Nie unikaj kontaktów z rodziną i bliskimi

Tracąc pracę, możesz czuć się osobą mocno rozczarowaną. Abyś nie wpadł w depresję, nie załamał się zaistniałą sytuacją, powinieneś zebrać wszystkie swoje siły i wyjść naprzeciw problemowi. Nie unikaj więc kontaktów z bliskimi i znajomymi, bo są to osoby, które mogą Cię wesprzeć, jak również pomóc w znalezieniu nowego zatrudnienia. W czasie rozmów z całą pewnością poczujesz się zdecydowanie lepiej, a być może wpadnie Wam wspólny pomysł na biznes.

Rozmawiaj i nie miej obaw prosić o pomoc

Każdy z Twoich znajomych ma własne talenty, posiada pewne umiejętności, które mogą pomóc Ci w poszukiwaniu pracy. Nie miej obaw o to, aby spytać znajomego grafika o pomoc w stworzeniu wyróżniającego się CV, a znajomą będącą asystentką dyrektora firmy, na co zwrócić uwagę podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak się do niej przygotować.

Inwestuj w siebie

Wykorzystaj rodzinny budżet, aby zainwestować w siebie. Zadbaj nie tylko o to, aby ukończyć jakiś cenny dodatkowy kurs podnoszący Twoje kwalifikacje, ale też we własne samopoczucie. Idź na zakupy nowych ubrań, postaw na kosmetyczkę i dobrego fryzjera. Dzięki pewności siebie, szukanie pracy staje się naprawdę bardziej efektywne.

Mów, że potrzebujesz pomocy

Nie bój się mówić o tym, że potrzebujesz obecnie pomocy. Jeśli nie mówisz, Twoim znajomym czy rodzinie trudno jest poznać Twoje oczekiwania. Nie ma lepszego sposobu na wsparcie niż otwartość i szczerość. Poproś znajomych o to, aby pamiętali, że szukasz pracy, a jeśli będą wiedzieli cokolwiek o naborze itp., dali Ci znać.

Bądź chętny do pomocy innym

Nie zamykaj się wyłącznie na poszukiwaniu pracy. Niekiedy wystarczy zaoferować innym swoją bezinteresowną pomoc, aby zauważyli, że jesteś godny polecenia Cię lub zatrudnienia we własnej firmie.

Spotkanie ze znajomymi

Nie ma lepszych spotkań niż te, które można nazwać prawdziwymi burzami mózgów. Spotkaj się ze znajomymi, na co do te pory nie miałeś czasu i rzuć temat własnego biznesu. Tego typu rozmowy niekiedy prowadzą do naprawdę doskonałych rezultatów. Jeśli natomiast spotkałeś się z dawno niewidzianym znajomym na ulicy, nie miej oporów, aby przedstawić mu obecną niezbyt wesołą sytuację. Być może będzie w stanie Ci pomóc.

Nie unikaj kontaktów

Efektywne szukanie pracy to mówienie o tym wszystkim, których spotkasz na swojej drodze. Nie zamykaj się więc w domu i nie unikaj kontaktów. Zadbaj o te zapomniane stare, ale też nawiązuj nowe. Im więcej osób będzie wiedziało o tym, że zależy Ci na pilnym zatrudnieniu, tym lepiej dla Ciebie.