Praca nauczyciela jest bardzo odpowiedzialnym zawodem. Bardzo często dochodzi w jego przypadku do tzw. chronicznego przemęczenia, tzw. wypalenia zawodowego. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Z całą pewnością bardzo duża odpowiedzialność, jak i relatywnie niskie zarobki. Istnieją sposoby, aby nie dopuścić do sytuacji, w której stresuje nauczyciela każdy kolejny dzień pracy, a idzie do niej z młodzieńczym entuzjazmem.

Jak uniknąć wypalenia zawodowego będąc nauczycielem?

Wspólne działanie

Nudne lekcje są nie do zniesienia dla uczniów, dlatego mogą oni przeszkadzać, nie uważać, a w konsekwencji nie wynosić z nich niczego, co miałoby wpływ na poszerzanie ich horyzontów myślowych. Takie lekcje nie służą też samym nauczycielom, ponieważ nie dają satysfakcji i dobrych wyników w nauce. Warto więc zaangażować się w nie dokładnie, stworzyć scenariusze lekcji, które będą odpowiadały uczniom tak dobrze, że nie będą czekali na dzwonek. W ramach niedopuszczenia do wypalenia zawodowego koniecznie potrzebna jest satysfakcja, która nieodłącznie związana jest również z pasją. Nauka niech opiera się na często organizowanych konkursach, spotkaniach z interesującymi ludźmi. Niech w szkole dzieje się po prostu wiele dobrego dla uczniów, a jednocześnie też dla nauczycieli, którzy z uśmiechem na ustach będą przychodzili do pracy.

Integracja nauczycieli

Ta jest bardzo ważna i nie chodzi tu wyłącznie o integrację kadry nauczycielskiej w obrębie danej szkoły, ale otwartość na kontakty z innymi szkołami. Jako nauczyciel warto zapisać się na specjalne kursy i szkolenia, dyskutować i brać czynny udział również w rozmowach na forach internetowych.

Innowacyjne rozwiązania w ramach edukacji

Edukacja nie musi być nudna. Aby się nie wypalić, nauczyciele powinni traktować każdy kolejny rok swojej pracy jak ten pierwszy, w którym byli pełni zapału i innowacyjnych pomysłów. Grunt to nie dać się stagnacji, ulepszać lekcje, stosować nowoczesne metody nauczania i stale ich szukać.

Dodatkowy fakultet

Bierny nauczyciel, który nie chce się uczyć już niczego nowego to nauczyciel, który prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z wypaleniem zawodowym. Bardzo istotny jest więc fakt dokształcania się. Dodatkowy fakultet? Jak najbardziej, ponieważ nie ma to jak kolejny wyznaczony cel w życiu. Wyzwania pobudzają do działania, dlatego warto zwrócić na nie szczególną uwagę.

Życie prywatne nauczyciela

Każdy nauczyciel powinien przeznaczyć weekendy na odpoczynek, relaks i atrakcyjne życie prywatne. Koniecznie należy w tym wypadku rozgraniczyć życie zawodowe od prywatnego i nie zabierać zaległej pracy do domu. Aby zapobiec wypaleniu zawodowemu, potrzebny jest czas wolny, w którym można do woli robić to, na co ma się ochotę. Poza tym istotna jest aktywność fizyczna, prawidłowy sen i zdrowe odżywianie. W połączeniu z powyższymi zasadami zapewnią one pełne zadowolenie z wykonywanej pracy i brak jakichkolwiek powodów do pojawienia się wypalenia zawodowego.