Praca z młodzieżą i dziećmi na dłuższą metę może stać się powodem wypalenia zawodowego, jak i pojawienia się wielu chorób zawodowych nauczycieli. Czy jest sposób, dzięki któremu można zminimalizować ryzyko ich pojawienia się? Kluczem do sukcesu jest zdrowe i odpowiedzialne podejście do wykonywania zawodu nauczyciela. Sprawdź, jak radzić sobie z tego typu problemem, na co zwrócić szczególną uwagę i jak zadbać o siebie.
Istotna emisja głosu
Najważniejsze to mieć jako nauczyciel dostęp do zajęć z emisji głosu. Każda szkoła powinna zapewniać takie zajęcia gronu pedagogicznemu, ponieważ niosą one ze sobą szereg korzyści. Dzięki prawidłowej artykulacji chronimy swoje struny głosowe, a jednocześnie zapewniamy sobie możliwość długotrwałego wykonywania zawodu. Na lekcjach emisji zdobywa się wiedzę, jak i praktykę w ramach oddychania przeponowego, relaksacji narządu mowy oraz umiejętnego wykorzystywania odpoczynków oddechowych.
Nauczycielu nie krzycz
Krzyk nie wnosi do lekcji niczego dobrego. Dzieci przyzwyczajają się do niego, a co za tym idzie, żeby uspokoić klasę i prowadzić lekcje wypadałoby krzyczeć jeszcze głośniej. To zgubna droga, dlatego od pierwszych swoich lekcji stosuj zasadę niepodnoszenia głosu. Ucisz uczniów, a w razie gdyby nie dostosowali się do Twoich próśb, ukarz klasę dodatkową pracą domową. W ramach ochrony narządu mowy to sprawdzony sposób, z którego warto korzystać.
Dobrze planuj każdą lekcję
Planuj każdą z prowadzonych lekcji tak, aby na każdy kwadrans mówienia przypadało 5 minut odpoczynku. W tym czasie zleć uczniom pracę samodzielną lub poproś o przeczytanie pracy domowej. Jeśli dobrze zaplanujesz każdą ze swoich lekcji, do domu wrócisz z nienadszarpniętym gardłem, a tym bardziej będziesz mieć ochotę do rozmowy z rodziną, a nawet na spotkanie ze znajomymi.
Co jeszcze warto wiedzieć w ramach profilaktyki?
Będąc nauczycielem, musisz nauczyć się odprężać głos. Było już o planowaniu lekcji tak, aby mieć 5 minut na odpoczynek. Poza tym nie stroń od różnorodnych ćwiczeń narządu mowy: poruszania językiem, mlaskania, kląskania czy mruczenia. Zdrowy styl życia jest w tym wypadku kolejnym Twoim sprzymierzeńcem. Nie zapominaj o odpowiedniej temperaturze w pomieszczeniu 18-20 stopni C, wietrzeniu pomieszczeń, odpowiedniej ilości wypijanych płynów dziennie i racjonalne żywienie.
W razie przewlekłego bólu gardła
W razie bólu gardła, który utrzymuje się długotrwale, powinieneś odwiedzić lekarza. Ten zaproponuje odpowiednie leczenie, dzięki któremu bez problemu wrócisz do pracy. Bardzo często stosuje się w tym wypadku inhalacje oraz masaże krtani. Jeśli będzie taka potrzeba, nie stroń od urlopu zdrowotnego, który pozwoli Twojemu narządowi mowy wrócić do formy. Po urlopie stosuj profilaktyczne wcześniej wymienione ćwiczenia i zasady, dzięki którym nie dopuścisz do kolejnych powikłań.