Jak poprawić koncentrację przed egzaminem

Czeka cię ważny egzamin? Uczysz się, ale nie widzisz efektów? Boisz się, że nie zapanujesz nad stresem i będziesz mieć problemy z koncentracją? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak temu zaradzić.

Problemy koncentracją przed egzaminem

Wiele osób, zarówno uczniów, jak i studentów, ma problemy z koncentracją uwagi na nauce. Egzamin czy klasówka tuż-tuż, a my zamiast usiąść z podręcznikiem i nauczyć się materiału, wynajdujemy tysiące innych spraw do zrobienia, a gdy już siądziemy do nauki, nagle okazuje się, że nic nie wchodzi nam do głowy. Koncentracja to bardzo istotna kwestia w czasie nauki – bez tej umiejętności trudno jest opanować i zapamiętać materiał. Trudno też o jego zrozumienie.

Problemy z koncentracją oznaczają dłuższy czas spędzony nad podręcznikiem, a także gorsze efekty nauki. Może zdarzyć się tak, że poświęcimy na naukę całą noc, a egzamin pójdzie nam tak, jakbyśmy się wcale do niego nie uczyli.

Sprawdzone sposoby na poprawę koncentracji

Jeśli chcesz dobrze zdać egzamin i nie zarywać przed nim nocy, zacznij uczyć się efektywnie.

Po pierwsze, popracuj nad umiejętnością skupienia uwagi na danej czynności i czytanym tekście. Koncentracja to zdolność wykluczenia nieistotnych w danym momencie informacji, myśli i bodźców zmysłowych.

Aby poprawić tę umiejętność, pomocne będą ćwiczenia na koncentrację. Polegają one na wyrobieniu w sobie nawyku skupiania się na jednej czynności i dostrzeganiu szczegółów.

Przydatne w tym celu jest na przykład znajdywanie błędów w tekście lub szczegółów różniących dwa podobne obrazki. Można też rozwiązywać labirynty – najlepiej na rysunkach, ale można też ćwiczyć na komputerze.

Bardzo dobrze jako ćwiczenia na koncentrację sprawdzają się zagadki logiczne i zabawa w zapamiętywanie słów oraz powtarzanie wyrazów, a nawet całych zdań od tyłu.

Na zdolność koncentracji dobrze wpływa również odpoczynek. Jeśli chcesz następnego dnia zdać dobrze egzamin, do którego się uczysz, zapewnij sobie odpowiednią ilość czasu na sen. Wypoczęty umysł działa sprawniej, więc podczas egzaminu będziesz lepiej skoncentrowany na udzielaniu poprawnych odpowiedzi.

Po nauce lub bezpośrednio przed egzaminem warto też pójść na spacer. Dotlenisz w ten sposób mózg, który dzięki temu będzie funkcjonował lepiej. Zdecydowanie nie polecamy zarywania nocy i nauki do białego rana.

Pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Koncentracja spada także wówczas, gdy w organizmie spada poziom elektrolitów oraz wody. Pamiętajmy więc, by pić wodę mineralną. Pomocne będą też preparaty zawierające elektrolity, zwłaszcza magnez, potas czy wapń. Mają one dobry wpływ na układ nerwowy i mózg.

Picie dużych ilości kawy czy innych napojów energetyzujących przed egzaminem to niezbyt dobry pomysł. Nadmierna ilość zawartych w nich substancji pobudzających może przynieść skutek w postaci spadku zdolności do skupienia uwagi.

Artykuł sponsorowany.