Motywowanie uczniów do pracy to poważny dylemat każdego nauczyciela. Zgrana cała klasa, chętna do nauki to sukces. Jak to zrobić, gdy przecież każde dziecko jest inne? Czy istnieją sposoby na zmotywowanie całej klasy? W tym wypadku bardzo ważne jest znalezienie złotego środka. Oto 9 proponowanych przez nas wskazówek, dzięki którym motywacja do pracy uczniów w klasie nie okaże się żadnym problemem.

Jak motywować uczniów do nauki?

Pozytywne nastawienie

Krzyk nie jest dobrym doradcą. Grożenie i wrzaski nie są skuteczne, ponieważ dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do nich i nie robią na nich żadnego wrażenia. Co więcej, nie motywują do nauki, wręcz zniechęcają. Wzajemny szacunek i pozytywne nastawienie do pracy to kwestie priorytetowe. Dostrzegaj pozytywne cechy każdego ucznia, mów o nich i nagradzaj je.

Równe szanse dla wszystkich

W każdej klasie znajdą się uczniowie słabsi i mocniejsi w nauce, dlatego jako nauczyciel musisz stworzyć im równe szanse na zwycięstwo. Dostosuj temat lekcji zawsze tak, aby każdy z uczniów mógł wypowiedzieć się, jak również przygotować samodzielnie do pracy w kolejnym dniu nauki.

Interesujący temat lekcji

Wiadomo, że tematów lekcji nie przygotowujesz samodzielnie. Są one odgórnie narzucone przez program. Postaraj się jednak poprowadzić lekcje tak, aby zainteresować nimi klasę. Bądź kreatywnym nauczycielem, który potrafi najtrudniejszy temat zmienić w dyskusję, w której każdy chce uczestniczyć.

Przygotuj nagrody dla uczniów

System nagród jest najlepszym systemem, który motywuje uczniów do pracy. Nagrody możesz stosować również wtedy, gdy chcesz uzyskać od klasy odpowiednie zachowanie. Nagradzaj poszczególnych uczniów i całą klasę za osiągnięcia.

Praca w grupie

Ćwiczenia w klasie warto organizować w grupach. Uczniowie uczą się w ten sposób wykonywać wspólne prace, pomagają sobie, a system ten najlepiej służy słabszym uczniom, którzy podciągają się w ten sposób w nauce. Dobieraj uczniów do grup tak, aby w każdej z nich znaleźli się zarówno Ci słabsi, jak i mocniejsi.

Chwal publicznie

Nic nie działa tak dobrze na motywację uczniów do pracy jak publiczne pochwały. Stworzenie dyplomów nie jest dziś żadnym problemem. Publiczna pochwała to silny bodziec do działania.

Chwal uczniów w odpowiedni sposób

Chwalenie uczniów to sprawdzony sposób na wskrzeszenie w nich sił i chęci do pracy. Nie chwal jednak tych, którzy nie pracują, ponieważ to bardzo błędne działanie. Pamiętaj o rozsądnych pochwałach, dzięki którym zmotywujesz do działania, a nie okażesz się nauczycielem, którego można wodzić za nos.

Rozwiązuj każdy problem uczniów

Najlepiej uczymy się na błędach. W klasie spotkasz się z wieloma problemami nie tylko natury edukacyjnej, ale też na płaszczyźnie wzajemnych relacji rówieśników. Staraj się rozwiązywać te problemy wspólnie z nimi tak, aby wiedzieli, jak w przyszłości powinni postępować. Problemy bardzo często zniechęcają uczniów do nauki, dlatego tak ważne jest bacznie przypatrywanie się im i umiejętne podjęcie odpowiedniego rozwiązania.

Pomagaj uczniom osiągać cele

Wyznacz każdemu z uczniów cel i pomagaj go osiągnąć. Uczniowie odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach. Bardzo istotna jest umiejętność znalezienia w uczniach ich potencjału, rozbudzanie pasji. Dzięki takiemu działaniu cała Twoja klasa będzie zmotywowana do pracy.