Jeśli interesuje Cię zwalczanie przestępczości i widzisz się w roli policjanta, prawdopodobnie tak właśnie jest. Decyzja do dołączenia do szeregu policji koniecznie musi być poprzedzona dokładnym przeanalizowaniem obecnej sytuacji rodzinnej, ponieważ jak wiadomo to zawód, któremu trzeba poświęcić się w szczególny sposób. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przygotować się do zawodu policjanta, koniecznie przeczytaj artykuł zawierający sprawdzone i cenne wskazówki.

Jak dostać się do policji?

Zawód policjanta – odpowiedzialna praca

Zawód policjanta bez dwóch zdań należy uznać za ciężką i odpowiedzialną pracę. To prawda, że trzeba mieć w tym wypadku konkretne predyspozycje, ale też odpowiednie przygotowanie. Edukację najlepiej rozpocząć już na etapie liceum. Wówczas mamy zdecydowanie większe szanse w trakcie rekrutacji, ale też więcej pewności siebie.

Jaka edukacja w ramach rekrutowania do policji?

Rozpoczęcie nauki w specjalistycznej szkole to niejedyna ważna kwestia. Chcąc zostać policjantem, warto udać się na kursy rachunkowości, nauk behawioralnych, komputerowe oraz praw człowieka. Niezastąpione jest również utrzymanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej. Ta z całą pewnością będzie dodatkowym atutem w czasie rekrutacji.

Służba w wojsku

Jeśli zależy Ci na szczególnego rodzaju treningu psychicznymi fizycznym, powinieneś rozważyć służbę w wojsku. To prawdziwa lekcja życia, która z całą pewnością okaże się w czasie rekrutacji bardzo przydatna.

Jakie dokumenty?

Już po skończeniu średniej szkoły lub studiów możesz starać się o przyjęcie do policji. W tym celu powinieneś znaleźć właściwą komendę w miejscu zamieszkania, gdzie prowadzony jest nabór oraz dowiedzieć się, jakie dokumenty należy złożyć. Podstawowymi będą: CV, list motywacyjny, świadectwa ukończenia szkół, świadectwa ukończenia kursów, dokument tożsamości potwierdzający polskie obywatelstwo, zaświadczenie o niekaralności. Z chwilą, gdy złożysz wszelkie niezbędne dokumenty, rozpoczyna się postępowanie rekrutacyjne.

Wymagania do pisemnego egzaminu

Z tymi wymaganiami musisz koniecznie zapoznać się relatywnie wcześnie. Informacje uzyskasz za pośrednictwem lokalnej jednostki policji.

Egzamin sprawności fizycznej

Egzamin ten obejmuje również badanie spostrzegawczości, zręczności, słuchu oraz wytrzymałości. Testy prowadzone są w specjalnych szkołach policyjnych i zwykle polegają na pokonaniu przygotowanego toru przeszkód w danym czasie.

Co warto wiedzieć o pracy policjanta?

Pracując jako policjant, co jakiś czas będziesz proszony o zrobienie testów na obecność narkotyków. Przed podjęciem pracy zostaniesz zbadany przez komisję lekarską, która oceni Twoje predyspozycje do pełnienia służby w tym zawodzie. Poza tym musisz być przygotowanym do rozmowy z psychologiem, który ocenia zdolności intelektualne kandydatów na policjantów.

Podsumowanie

Bycie policjantem to wiele wyrzeczeń, dlatego też zanim podejmiesz tę decyzję, dokładnie zastanów się, jak odbierze ten fakt Twoja rodzina. Podejmując pracę w zawodzie policjanta, podejmujesz jednocześnie ogromną odpowiedzialność.