Kobiety chcące poświęcić się karierze, powinny mieć na uwadze fakt, że mogą stać się ofiarą molestowania w pracy. To obecnie niestety nagminny proceder, na który należy zwrócić szczególną uwagę. To prawda, że wielu mężczyzn na wysokich stanowiskach wykorzystuje swój status w złych celach względem podwładnych kobiet w pracy. Sprawdź, jak mogą wyglądać oznaki molestowania. Jeśli tylko zauważysz takie, przeciwdziałaj nawet, gdy nie dotyczą one Twojej osoby.

Jak rozpoznać molestowanie?

Jawna dyskryminacja płci

Molestowaniem w pracy nie będziemy nazywać wyłącznie dotyku, który z góry mamy na myśli, słysząc o tytułowym procederze. Dyskomfort psychiczny należy do skutków molestowania, a z takim będziemy mieć do czynienia w ramach jawnej dyskryminacji płci. Mogą to być sprośne żarty pod kątem danej osoby, niestosowne komentarze, nieprzyzwoite uwagi itp. Należy pamiętać o tym, aby nieprzyzwoitość powstrzymać już na samym początku. Na tego typu zachowania nie można pozwalać sobie w pracy, ani tym bardziej akceptować takich, jeśli dotyczą one któregoś z naszych współpracowników. Nie uciekamy więc od odpowiedzialności za innych, ponieważ tylko dzięki niej możemy uratować kogoś z poważnej opresji.

Działania o podtekście seksualnym

Mamy już za sobą żarty, komentarze, nieprzyzwoite uwagi. Przyszedł czas na zwrócenie uwagi na czyny, a dokładnie działania o podtekście seksualnym. Mężczyźni względem kobiet potrafią pozwalać sobie na naprawdę zbyt wiele, a niekiedy nie mając świadomości, że te czyny są karalne. Gesty o podłożu seksualnym, a więc dotykanie, głaskanie czy przytulanie to czyny, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Ofiara molestowania seksualnego w miejscu pracy nie może pozostawać bierna. Może powołać się na podstawy prawne o naruszenie poszanowania godności i innych dóbr osobistych w miejscu pracy.

Kolejne zachowania, które świadczą o molestowaniu

Do kolejnych już nader bardzo dotkliwych czynów świadczących o molestowaniu w miejscu pracy należą ataki, niestosowane dotykanie, napaść, a także seksistowskie komentarze i gesty. Takie od razu powinny zostać zgłoszone przełożonemu lub innej odpowiedzialnej osobie. Im wcześniej zareagujemy na tego rodzaju czyny, tym większe mamy szanse, że wyeliminujemy je bardzo szybko.

Co jeszcze warto wiedzieć o molestowaniu w miejscu pracy?

W kwestii molestowania bardzo ważne jest wychwycenie pierwszych jego oznak. Dzięki temu, jak już zostało tu wspomniane bardzo szybko uda nam się sprawę wyeliminować i to w zupełnie łagodny sposób. W każdym jednym miejscu pracy warto zwracać uwagę na innych pracowników zwłaszcza kobiety, które mogą być przez napastnika zastraszane, a tym samym milczeć. Co więcej, jeśli już zauważymy taką sytuację, działajmy. Dokładnie zbadajmy sprawę, ale też kierujmy się zdrowym rozsądkiem, ponieważ ono w tego typu sytuacjach jest najważniejsze. Nie wszystkie zachowania są molestowaniem, dlatego, aby mieć 100% pewność, że w tym wypadku właśnie z takim mamy do czynienia i chcemy danej osobie pomóc, konieczne będzie dokładne zbadanie sprawy.