Outsourcing księgowy - kto odpowiada za błędy?

Nawet niewielkie przedsiębiorstwo wymaga rzetelnego prowadzenia księgowości. Istotne jest to, aby znać wszystkie aktualne przepisy oraz rozporządzenia. Dla osoby bez odpowiednich kompetencji jest to sporym wyzwaniem. Właśnie dlatego outsourcing księgowy to usługa, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie każdy ma świadomość, jak wygląda kwestia odpowiedzialności za ewentualne błędy.

Szeroki zakres kompetencji

W pierwszej kolejności należy podkreślić, że outsourcing księgowy oferowany jest przez przedsiębiorstwa, które posiadają wyspecjalizowaną kadrę. To prawdziwi eksperci z dziedziny rachunkowości. Posiadają oni doświadczenie, co zmniejsza ryzyko zaistnienia nieprawidłowości. Właśnie dlatego nie trzeba martwić się o to, czy księgowość będzie prowadzona prawidłowo.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zatrudniania księgowego. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zazwyczaj nie potrafimy samodzielnie zweryfikować rzeczywistego poziomu umiejętności danego pracownika. Dopiero po czasie okazuje się, że popełnił on wiele poważnych błędów. Nierzadko naraża nas to na kary finansowe, a także inne nieprzyjemności.

Korzystne warunki umowy

Zanim skorzystamy z outsourcingu księgowego powinniśmy dokładnie przeanalizować oferowane warunki współpracy. Istotne jest to, aby nie podpisywać umowy bez jej zweryfikowania. Musi być ona korzystna dla obu stron. Warto jest postawić na usługodawcę, który cieszy się pozytywną opinią wśród klientów.

Duże znaczenie ma to, czy osoba prowadząca księgowość naszej firmy udziela wsparcia np. podczas kontroli urzędu skarbowego. Jest to podstawą do tego, aby czuć się swobodnie oraz bezpiecznie. To księgowy powinien przygotować niezbędną dokumentację, która zostanie sprawdzona przez organ kontrolny.

Przeniesienie odpowiedzialności

Zaletą outsourcingu księgowego jest fakt, że odpowiedzialność przenoszona jest na firmę zewnętrzną. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że to my będziemy ponosić konsekwencje za popełnione błędy. Mobilizuje to księgowych do fachowej oraz sumiennej pracy.

Oczywiście dla pewności należy przeanalizować warunki umowy. Wszystko po to, aby upewnić się, czy jest ona skonstruowana uczciwie. Niektóre firmy próbują pozbyć się odpowiedzialności za wykonaną pracę.