Jakie usługi świadczy radca prawny?

Pomoc doświadczonego, a zarazem wyspecjalizowanego prawnika jest niezbędna w wielu rozmaitych sytuacjach. To najlepsze rozwiązanie, jeśli nie potrafimy samodzielnie rozwiązać danej sprawy. Bardzo często gubimy się w gąszczu skomplikowanych przepisów. Ponadto dynamicznie się one zmieniają, co również stanowi spore utrudnienie.

Udzielanie porad prawnych

Wykwalifikowany radca prawny udziela przede wszystkim porad z wielu różnych dziedzin. Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy pragną rozwiązać daną sprawę szybko oraz bezproblemowo. Oczywiście zakres świadczonych usług to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy radcy prawni specjalizują się w konkretnych odłamach m.in. prawie finansowym, prawie rodzinnym, prawie gospodarczym.

Przed udaniem się na konsultację warto jest więc sprawdzić zakres oferty wybranego prawnika. Być może nie jest ona sprecyzowana – w takiej sytuacji radca prawny udziela zwykle porad ogólnych. Rzadziej zajmuje się on bardzo złożonymi, a zarazem skomplikowanymi sprawami.

Opracowanie dokumentacji

Zadaniem radców prawnych jest również opracowanie dokumentacji niezbędnej dla danej sprawy. Mogą oni przygotować np. ekspertyzy, pozew rozwodowy, wezwanie do zapłaty. Wcale nie musimy korzystać z pomocy adwokata, co pozwala zaoszczędzić sporą ilość gotówki. Samodzielne przygotowanie dokumentacji jest trudnym zadaniem. Teoretycznie w sieci znajduje się wiele gotowych wzorów pism, jednak nie każdy potrafi je przystosować do swojego przypadku.

Radca prawny może wykonać także rozmaite projekty powiązane z aktami prawnymi. Mowa tutaj przede wszystkim o regulaminach, zarządzeniach, uchwałach itd.

Reprezentowanie interesów klienta

Nie każdy wie, że radcy prawni mogą reprezentować interesy klientów podczas negocjacji. Ponadto mogą oni brać udział w rozprawach sądowych. Jeszcze kilka lat temu takie prawo należało wyłącznie do adwokatów. Oczywiście zakres uprawnień jest w tym przypadku zawężony. Dotyczy to w szczególności praw karnych oraz skarbowych.

Kancelaria radcowska może również występować przed wszelkimi urzędami, czy też innymi organami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odwołać się od wyroku wydanego przez sąd lub inną instytucję. Podstawą jest to, aby osiągnąć zamierzone cele.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant