Im wcześniej przekażesz szefostwu informację, że jesteś w ciąży, tym lepiej dla Ciebie tym bardziej, jeśli nie masz zamiaru korzystać ze zwolnienia lekarskiego. Polskie prawo chroni kobiety w ciąży, dlatego też masz z tego tytułu wiele przywilejów, z których będziesz mogła korzystać, pracując. Po pierwsze musisz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie od ginekologa o tym, że jesteś w ciąży. Na tej podstawie, będziesz osobą chronioną.

Jakie prawa ma ciężarna w pracy?

Ważne badania w czasie pracy

Pierwszym z przywilejów jest fakt, że szef zapewni Ci możliwość zwolnienia się na czas istotnych badań, które zwykle będziesz wykonywała z samego rana. Regularne badania są bardzo ważne, dlatego też jeśli tylko masz problem z ich wykonaniem, bo szef nie chce Cię zwolnić, rozważ zwolnienie lekarskie.

Szef nie może zlecić Ci nadgodzin

Pamiętaj, że szef nie może zlecić Ci w czasie trwania Twojej ciąży żadnych nadgodzin. Tego prawa nie może złamać. Poza tym nie może żądać od Ciebie pełnej dyspozycyjności. Nie możesz pracować w nocy, ani też dłużej niż 4 godzinny dziennie przy komputerze. Kolejno nie możesz wykonywać tzw. pracy wzbronionej, czyli w wymuszonej pozycji, wymuszonym rytmie lub takiej, jaką zabronił Ci lekarz.

Co z umową o pracę?

W ramach zatrudnienia pracodawca nie może wypowiedzieć Ci umowy. Może zrobić to jedynie w ramach zwolnienia dyscyplinarnego lub w razie ogłoszenia upadłości firmy. Przysługuje Ci urlop macierzyński, a także ewentualny urlop wychowawczy.

 Rozważ zwolnienie lekarskie

Choć może obecnie czujesz się na tyle dobrze, że praca nie sprawia Ci trudności, za jakiś czas będzie już zupełnie inaczej. Nawet jeśli nie będą męczyły Cię żadne dolegliwości, praca stanie się uciążliwa z powodu coraz większego brzucha. Rozważ zwolnienie lekarskie relatywnie wcześnie, aby pracodawca mógł przeorganizować grafik. Pamiętaj, że w czasie ciąży najważniejsze jest zdrowie Twoje dziecka, jak i Twoje. Nie zapominaj, że warunki, w jakich będziesz pracowała będą odzwierciedlać się w Twoim samopoczuciu, jak i stanie zdrowia.

Rozmowa z szefem

Rozmowa taka jest bardzo ważna, ponieważ dzięki niej przedstawisz swoje stanowisko w ramach dalszej pracy. Jeśli zależy Ci na dalszym przychodzeniu do pracy, koniecznie określ, co pracodawca mógłby zmienić na lepsze, aby pracowało Ci się wygodniej i lżej. Jeśli Twoje oczekiwania z konkretnych powodów nie mogą zostać spełnione, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie.

Co z powrotem do pracy?

Na obecną chwilę nie musisz określać się, kiedy wrócisz do pracy. Masz na to sporo czasu, dlatego nie zaprzątaj sobie głowy tą sprawą. Z całą pewnością dobrze będzie, gdy skorzystasz z przysługującego Ci pełnego okresu urlopu macierzyńskiego i zostaniesz ze swoim maluchem przez pierwszy rok jego życia w domu. To okres, którego nie da się wrócić, a jednocześnie idealny, aby dać maluchowi najwięcej siebie, jak tylko można.