Matki wracające do pracy po urodzeniu dziecka muszą funkcjonować na dwóch płaszczyznach. Oczywiście nie da się zrobić tego w pełni, ponieważ możliwości są w tym wypadku nieco ograniczone. Maluch potrzebuje stałej opieki, ale też troski i miłości, dzięki której będzie się dobrze rozwijał. Pytanie brzmi, czy da się te dwie kwestie pogodzić? Oczywiście, że tak. Niemniej jednak nie należy mieć zbyt dużych oczekiwań od siebie w zakresie pracy, ponieważ matka jest przede wszystkim matką.

Praca a małe dziecko – jak zorganizować sobie czas?

Powrót do pracy

Wracając do pracy po urodzeniu dziecka, pamiętaj, że nie musisz wracać do niej na cały etat. Możesz umówić się z pracodawcą, że na początek podejmiesz niepełny wymiar pracy po to, aby wdrożyć się w zupełnie inne obowiązki. Jeśli nawet świetnie dawałaś sobie radę z tymi domowymi i opieką nad dzieckiem, idąc do pracy, dokładasz sobie kolejną odpowiedzialność. Dobrze zrobić to małymi kroczkami, co będzie dobre zarówno dla Ciebie, jak i dziecka.

Nie bój prosić o pomoc

Zawsze możesz poprosić o pomoc koleżanki. Takie wsparcie przyda się wtedy, gdy będziesz musiała wyjść z pracy wcześniej. Pamiętaj, aby żyć w dobrych relacjach z współpracownikami, być osobą sumienną, życzliwą i również pomocną.

 Gdy dziecko zachoruje

 Musisz mieć świadomość, że dziecko będzie chorowało. Możesz wówczas skorzystać ze zwolnienia lekarskiego, ale też pomocy rodziny. Możesz wymieniać się opieką z mężem,a le też poprosić o przyjście babci. Nie zapominaj, że jeśli będziesz zbyt często chodziła na zwolnienia lekarskie na dziecko, nie będzie to o Tobie dobrze świadczyło. Jeśli tylko masz więc możliwość wsparcia z czyjejś strony, zrób to. O wiele lepiej zwolnić się kilka godzin z pracy zbyt często korzystać ze zwolnień lekarskich. Jeżeli Twoja praca jest biurową, spytaj, czy możesz wykonywać ją w czasie choroby dziecka w domu. Jeśli okażesz inicjatywę, z całą pewnością zostanie ona doceniona.

 Praca w domu

 Jeżeli chcesz skorzystać z powyższej propozycji, zorganizuj w domu miejsce do pracy. Pamiętaj, aby nie miało do niego dostępu małe dziecko. Poza tym przekonaj męża, że takie rozwiązanie jest bardzo dobre. Nie zawsze bowiem jest dobrze odbierane przez współmałżonków.

 Znajdź złoty środek

 Dość istotne jest znalezienie złotego środka pomiędzy pracą a opieką nad dzieckiem. Musisz wypracować go sama, ponieważ nikt nie zna Twoich oczekiwań i lepiej od Ciebie. Zaproponuj rozmowę rodzinną nawet ze starszymi dziećmi po to, aby przedstawić swoje nowe stanowisko i decyzję o powrocie do pracy. W rodzinie każdy powinien mieć swoje obowiązki. Możecie ustalić je wspólnie, ponieważ wtedy każdy będzie miał prawo głosu. Taka rozmowa to doskonały sposób na zorientowanie się w oczekiwaniach członków rodziny, jak i ich możliwościach. Jeżeli naprawdę nosisz się z zamiarem powrotu do pracy, bądź przygotowana na prawdziwe negocjacje.