Osoby bezrobotne poszukują pracy w różny sposób. Stosunkowo często decydują się na poszukiwanie jej przez internet. To prawda, że wśród rzetelnych ofert znajdziemy również te zupełnie nieuczciwe. Oszustów nie brakuje, dlatego podpowiadamy, czym należy kierować się w ramach poszukiwań. Super zarobki nie istnieją. Pamiętaj o tym i nie łudź się, że już po pierwszym miesiącu pracy w danej firmie staniesz się milionerem. Oszuści stosują różnorodne chwyty, na które powinieneś uważać. Poniżej znajdziesz szereg cennych wskazówek, dzięki którym staniesz się świadomym poszukującym pracy przez internet. Sprawdź je koniecznie.

Jak szukać pracy przez internet?

Na te ogłoszenia uważaj

Jeśli w ogłoszeniu nie znajdziesz nazwy firmy, nie interesuj się takim. Powinieneś uważać na oferty jedynie z numerem telefonu do kontaktu. Nazwa firmy to wiarygodny wyznacznik danej oferty, dzięki któremu możesz dowiedzieć się na temat potencjalnego pracodawcy zdecydowanie więcej niż tylko to, że potrzebuje pracowników do pracy. Pamiętaj również o tym, że jeśli nabór do pracy prowadzi któraś z firm zatrudnionych do rekrutacji, powinna ona podać do wiadomości nazwę przyszłego pracodawcy oraz dokładną branżę, w jakiej prowadzi działalność. Uważaj również na ogłoszenia, w których poproszony zostaniesz o opłatę za pośrednictwo.

Na to zwracaj uwagę

Powinieneś zwrócić uwagę na to, jaki adres mailowy podawany jest do kontaktu z potencjalnymi pracownikami, księgowy@onet.pl nic Ci nie mówi. Poza tym nie powinny interesować Cię oferty, w ramach których musisz zadzwonić pod kolejny na przykład płatny numer telefonu. Wyłudzanie danych to obecnie nagminny proceder, dlatego w tym wypadku należy koniecznie być bardzo czujnym. Nie wysyłaj swojego CV firmom, o których nie możesz dowiedzieć się, czy jest ona wiarygodnym potencjalnym pracodawcą. Na rozmowę rekrutacyjną umawiaj się zawsze w siedzibie firmy, nigdy w kawiarniach, pubach czy restauracjach.

Sprawdź potencjalnego pracodawcę

Firma, która rzeczywiście potrzebuje pracowników do pracy, jest profesjonalnie działającą firmą. Taka figuruje w ewidencji działalności gospodarczej bądź w Krajowym Rejestrze Sądowym. Koniecznie sprawdź ją na stronie www.ms.gov.pl.

Gdzie szukać sprawdzonych ofert zagranicznej pracy?

To strona, która będzie Ci bardzo pomocna, jeśli chodzi o poszukiwania pracy za granicą www.eures.europa.eu. To doskonały profesjonalnie działający serwis, w którym znajdziesz oferty pracy za granicą. Rejestrując się na tym portalu, nawiążesz kontakt z doradcą Eures, który pomoże Ci znaleźć zatrudnienie. Jeśli już zaproponowana zostanie Ci propozycja pracy zagranicznej, koniecznie ustal koszty, jakie będziesz musiał ponieść w ramach danego wyjazdu. Kosztować może Cię wyjazd i powrót, wiza, badania lekarskie oraz ewentualne tłumaczenie dokumentów.

Alternatywa poszukiwania pracy przez internet

Jeśli nie masz zupełnego zaufania do internetowych ofert, możesz skorzystać z ogłoszeń urzędów pracy. Na stronach tych instytucji widnieją ogłoszenia, które są dokładnie sprawdzane pod kątem wiarygodności, dlatego tutaj nie musisz mieć najmniejszych powodów do obaw, aby skorzystać z tej pomocy.