ekonomia cyrkulalna

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model produkcji i konsumpcji, w którym maksymalnie wykorzystuje się posiadane zasoby. Istotnym jej elementem jest korzystanie z rzeczy, a nie jej kupowanie na własności. Dlatego na znaczeniu zyskuje zarówno wynajem długoterminowy, jak i użyczanie przedmiotów na bardzo krótki czas. Ekonomia cyrkulalna to również korzyści dla środowiska, ponieważ mniej odpadów trafia na wysypiska i ograniczone zostaje zużycie surowców naturalnych.

Ekonomia cyrkulalna to nie chwilowa moda

Coraz więcej firm, a także konsumentów dostrzega korzyści, jakie daje wynajem, który często jest bardziej opłacalny niż kupowanie rzeczy na własność. Dotyczy to w szczególności drogich przedmiotów, jak samochody, sprzęt IT czy RTV, ale nie tylko. Duże znaczenie ma również wygoda, dlatego w ostatnich latach popularne stało się wypożyczanie hulajnóg elektrycznych czy rowerów miejskich, które można zostawić niemal w każdym miejscu. Co więcej ekonomia cyrkulalna wpływa korzystnie na środowisko, ponieważ produkty są wyłączane z obiegu gospodarczego w momencie, gdy się już zużyją, a nie wtedy, gdy nie są już komuś potrzebne. Przekłada się to na mniejsze zużycie energii, wody oraz innych zasobów naturalnych.

Wynajem długoterminowy w formie subskrypcji

Wraz ze zmianami na rynku i coraz większą popularnością gospodarki o obiegu zamkniętym rozwijał się biznes subskrypcyjny. Jego prekursorem w Polsce jest firma WeSub, która tworzy innowacyjne narzędzia ułatwiające przedsiębiorstwom prowadzenie działalności w oparciu o subskrypcję. Dzięki niej firmy mogą rozwijać tradycyjny wynajem długoterminowy, dzierżawę lub inną formę sprzedaży, gdzie nie dochodzi do przeniesienia prawa własności. Podstawową zasadą filozofii pay per use jest bowiem płacenie za korzystanie z produktów lub usług a nie ich nabywanie. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla producentów lub dostawców, jak i klientów. Dzięki subskrypcji sprzedawcy mogą w długim okresie zwiększyć swoje obroty handlowe. Umożliwia ona również dotarcie z ofertą do zupełnie nowych nabywców, których stać jest na korzystanie z rzeczy wyłącznie w systemie abonenckim. Przedsiębiorstwo buduje również trwałe relacje z klientami, którzy po pewnym czasie wracają do niego.

Firma WeSub oferuje gotowe modele subskrypcyjne lub spersonalizowane narzędzia sprzedażowe. Proponowaną technologię można łatwo połączyć z już istniejącym sklepem internetowym lub stacjonarnym. Subskrypcja daje więcej możliwości niż zwykły wynajem, pozwala na optymalne korzystanie z przedmiotów.