Jeśli uważasz się za osobę uległą, której można narzucać zdanie, koniecznie przeczytaj artykuł. Dowiesz się tu, jak radzić sobie z brakiem asertywności, która w życiu potrzebna jest każdemu człowiekowi. Co więcej, pamiętaj, że jeśli jesteś osobą nieasertywną, szkodzisz własnym dzieciom. Uczysz je przykładem, że można być człowiekiem bez własnego zdania, manipulowanym i stale wodzonym za nos. Jeśli chcesz nauczyć się bronić swojego, koniecznie czytaj dalej.

Jak stać się asertywnym?

Typowy przykład uległej reakcji

Brak asertywności daje Ci się zapewne najbardziej w kość w pracy, gdzie wykonujesz swoja pracę i za innych, za co najczęściej nie zostajesz doceniony, bo nie potrafisz zadbać o siebie. Szef może więc wyżywać się na Tobie, ponieważ pozwalasz mu na to. Co więcej, pozwalasz sobie coraz bardziej na przekraczanie granic ludzkiego szacunku i godności. Pamiętaj, że stając się osobą asertywną, zadbasz o swoje potrzeby, a co za tym idzie, będziesz czuć się człowiekiem w pełni szczęśliwym, a nie uszczęśliwiającym na siłę wszystkich wkoło.

Postawa asertywna

Z dnia na dzień nie nauczysz się postawy asertywnej. Musisz jednak wiedzieć, że świat warto postrzegać w kategoriach, że zarówno Ty jesteś OK, jak i inni. Nie przyjmuj każdej krytyki, wycofując się z działania. Pamiętaj, że jeśli ktoś poprosi Cie o przysługę, nie musisz się zgadzać. Zrób tak, jak jest Ci wygodnie. Jeśli nie możesz pomóc, po prostu powiedz nie, nie tłumacząc się listą argumentów. Zaproponuj pomoc w innym dogodnym Ci terminie. W ten sposób będziesz uczyć się dbania o swoje, a to bardzo ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz posiadać dzieci.

Mów, co uważasz

Mówienie tego, co się uważa oczywiście w sposób kulturalny i taki, który nie uraża drugiej strony to bardzo ważna kwestia w ramach nauki asertywnego zachowania. Jeśli więc Twój szef krytykuje Cię w sposób, który rani Cię mocno i nie motywuje do pracy, powiedz mu o tym wprost. Nie owijaj w bawełnę, a już tym bardziej nie stój z opuszczoną głową. Poproś o konstruktywną krytykę. Na takie zmiany zawsze jest odpowiedni czas, a więc bierz się do dzieła.

Stawiaj granice

To kolejny ważny element Twoich zmian. Musisz stawiać granice szefowi, znajomym, a nawet rodzinie i dzieciom. W przeciwnym razie wszyscy wejdą Ci na głowę, a Ty nadal będziesz czuć się w głębi serca nieszczęśliwym człowiekiem.

Model FUKO

To model, który stosuje się w komunikacji asertywnej. W pierwszej kolejności mówimy tu o faktach, następnie o uczuciach, które wywołują w nas dane sytuacje oraz na koniec o konsekwencjach i naszych potrzebach oraz oczekiwaniach. To prawda, że gdyby wszyscy porozumiewali się w ten sposób, świat mógłby istnieć bez żadnych kłótni.

O tym pamiętaj

Pamiętaj, aby nie przepraszać, jeśli nie zawiniłeś. Nie usprawiedliwiaj złego zachowania innych. Kolejno nie krzycz i nie napadaj na drugą stronę rozmowy. Nie możesz być osobą agresywną. Jeśli jesteś atakowany, broń się. Staraj się nie oceniać innych z góry.