Telemarketer to człowiek nastawiony na sprzedaż. Kieruje się wyuczonymi technikami, którymi niejednokrotnie namawia nas do zakupu rzeczy, które nie są nam zupełnie do niczego potrzebne. Czy warto być wobec takiej napastliwości osobą niemiłą? Oczywiście, że nie, ponieważ można zastosować w tym wypadku kompletnie inną taktykę. Nachalną ofertę można potraktować z przymrużeniem oka, a dokładnie obrócić zaangażowanie telemarketera w żart. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić.

Jak radzić sobie z telemarketerem?

Odłóż rozmowę na za 10 minut

Jeśli zadzwoni do Ciebie telemarketer i rozpocznie rozmowę, poproś o telefon za 10 minut. Być może nie zadzwoni już w ogóle, a jeśli skontaktuje się z Tobą, zrób to samo aż do skutku, czyli do momentu, w którym zrozumie brak Twojej chęci na rozmowę.

Przygotuj gotowe nagranie

Możesz pokusić się o przygotowanie gotowego nagrania, na którym krzyczysz, aby oddano Ci pieniądze. Takie działanie z całą pewnością zdezorientuje nachalnego telemarketera.

Żart z WC

Telemarketerowi możesz równie dobrze oznajmić, że udajesz się właśnie do WC, po czym dać mu do posłuchania przez słuchawkę odgłosy spłukiwania wody itp.

Opowiadaj

Opowiedz telemarketerowi zmyśloną historię. Poproś, aby Cię wysłuchał. Powtarzaj wkoło to samo aż do znudzenia. To bardzo dobry pomysł, aby zachęcić telemarketera do rozłączenia się z nami. Nie poprzestawaj na opowieści. Dzięki niej zapewnisz sobie święty spokój.

Udawaj zrozpaczoną osobę, która koniecznie musi z kimś porozmawiać

Możesz spróbować udawania. To kolejny sprawdzony sposób, dzięki któremu unikniesz rozmowy. Telemarketer nie ma przecież czasu na to, aby udzielać Ci lekcji życia. Zależy mu na sprzedaży, a więc bardzo szybko rozłączy się i podziękuje Ci za rozmowę.

Pytaj, oceniaj i nie kończ

Jeśli masz czas na rozmowę, ale nie jesteś zainteresowany zakupami, możesz wdać się w długą rozmowę i zadawać setki niewygodnych pytań. Dokładnie bawić się tym dobrze, a w konsekwencji na przykład po półgodzinnej rozmowie, podziękować za tak rzeczowe przedstawienie oferty i na tym koniec.

Kompletne żarty

Jeśli dysponujesz czasem, możesz spytać telemarketera o datę urodzin i przeczytać mu jego horoskop na dzisiejszy i kolejne dni. Czytaj i nie dawaj sobie przerywać. W końcu Ty też masz prawo do przedstawienia mu mówienia.

Jeszcze jeden dobry żart

Żartów nigdy dość, dlatego powiedz grzecznie i wyraźnie telemarketerowi, że nie rozumiesz po polsku.

Przedstaw telemarketerowi własną ofertę

Powstrzymaj telemarketera od mówienia i zacznij przedstawiać mu własną zmyśloną ofertę. Może to być zupełnie coś śmiesznego. Wówczas masz większe szanse na to, że rozmowa zostanie przerwana właśnie przez telemarketera, a nie przez Ciebie.

I znowu żart

Jeśli zadzwoni do Ciebie telemarketer, powiedz mu, że jesteś głuchy. Poproś o głośniejsze mówienie. Mów tak przez cały czas. Koniec z taką rozmową masz gwarantowany.

I jeszcze jeden żart

Jeżeli lubisz żartować i bawisz się przy tym dobrze, poproś osobę dzwoniącą do Ciebie, aby mówiła dużo wolniej, ponieważ potrzebujesz zanotować każde jego słowo.