Handel kontraktami CFD

Kontrakty CFD – czym właściwie są?

Handel kontraktami CFD, które są pochodnymi instrumentami finansowymi, określane są również jako kontrakty. Nastawione są one na różnice kursowe, zawierane pomiędzy dwiema stronami, jakie w umowie zobowiązują się do wymian kwot równych różnicy między daną ceną otwarcia a ceną późniejszego zamknięcia pozycji. Stąd też określa się je kontraktami różnić kursowych. Zatem, dlaczego handel kontraktami CFD jest tak popularny?

Współcześnie możliwości handlu na rynkach finansowych są praktycznie nieograniczone. Jedną z opcji jest handel kontraktami CFD. Z uwagi, że CFD to kontrakty, które są lewarowane, umożliwiają zdecydowanie większą ekspozycję na rynku w przeciwieństwie np. do depozytu na rachunku. Można wyróżnić wiele ważnych cech tych kontraktów, które powodują, że są one niepowtarzalnymi, a zarazem niezwykle ekscytującymi produktami finansowymi. Najważniejsze cechy kontraktów różnić kursowych to:

  1. Szeroka oferta, w skład której wchodzi ponad 4000 instrumentów finansowych z całego świata, między innymi walut, akcji, indeksów, kryptowalut czy funduszy ETF.
  2. Możliwość osiągnięcia zysku, tak samo na spadkach jak i na wzrostach cen.
  3. Są to instrumenty lewarowane.

Warto zaznaczyć, że dzięki możliwości wykorzystania dźwigni, każdy z inwestorów może otwierać znacznie większą pozycję na rynku przy zdecydowanie mniejszym wkładzie finansowym. Jednak taka możliwość powoduje to, że potencjalne straty są znacznie większe niż w innych rodzajach inwestowania. Oczywiście sytuacja jest analogiczna w przypadku ewentualnych zysków z przeprowadzanych transakcji.

Kontrakty CFD – możliwość zysku zarówno na spadkach cen jak i na wzrostach

W momencie zakupu kontraktów CFD każdy gracz staje się ich fizycznym właścicielem. Oznacza to, że może spekulować w aspekcie przyszłego spadku bądź wzrostu kursu. W ten sposób możliwe jest osiąganie zysków, wyłącznie z ruchu ceny. Tego rodzaju handel jest niezwykle szybki, a także tani w porównaniu z tradycyjnymi sposobami tj. handel akcjami spółek. Niemniej należy pamiętać, że jeżeli przewidywania odnośnie spadku lub wzrostu się nie sprawdzą, inwestycja nie przyniesie zysku.

Każdy z inwestorów w momencie, kiedy uważa, że cena danego instrumentu wzrośnie, ma możliwość zakupu. Powoduje to, że kiedy rzeczywiście dana pozycja rośnie, inwestor za każdym razem osiąga odpowiednie zyski. Tym samym możliwość zajmowania pozycji krótkiej jak i długiej, a także to, że kontrakty różnic kursowych są instrumentem lewarowanym, obecnie czyni je najbardziej elastycznymi inwestycjami na rynkach finansowych.