Inwestycja w złoto

Już od wielu lat złoto jest cenione przez inwestorów, zwłaszcza za swoją przewidywalność podczas zawirowań finansowych. Jeśli i my chcemy w ten sposób inwestować, warto poznać lepiej produkty notowane na giełdzie, jak ETF, gdyż zapewniają one ogromne możliwości!

ETF – co to takiego?

ETF to jeden z lepszych sposobów na inwestowanie w złoto, gdyż nie jesteśmy zmuszeni fizycznego zakupu tego kruszcu. ETF to skrót od określenia Exchange Traded Fund, co można rozumieć jako forma niskokosztowego funduszu inwestycyjnego, który został stworzony w konkretnym celu. W omawianym przypadku naśladuje złoto. ETF określa się też jako rodzaj funduszu otwartego, gdzie jego główne działanie polega na tym, by podążać za zmianami rynkowej ceny złota. Mowa tu oczywiście o spadkach oraz wzrostach. 

Forma papierowa czy fizyczna złota? W jaką inwestować?

Każdy inwestor musi odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zamierza inwestować w złoto – w formie papierowej czy fizycznej? To kwestia absolutnie kluczowa, jeśli mowa o ETF złoto, dlatego też to zagadnienie trzeba dokładnie wyjaśnić, by odpowiednio je zrozumieć. Zacznijmy od inwestycji w złoto papierowe, co stanowi doskonałą opcję dla inwestorów, którzy nie mają zbyt dużego kapitału do wykorzystania. Ten sposób to jednocześnie brak konieczności przechowywania kruszcu. Nie trzeba chyba nawet dodawać, jaką zapewnia to wygodę. To również rozwiązanie bardzo korzystne podatkowo. 

Co zaś powiemy o inwestycji w złoto fizyczne? Przede wszystkim brak opłat za zarządzenia, przechowywanie i konieczności uiszczania podatku od zysków kapitałowych. Są tu natomiast koszty transakcyjne, czyli spready (różnice między kupnem a sprzedażą). To, o czym dodatkowo należy wspomnieć, to niepodzielność złota, co dość mocno komplikuje transakcje.

ETF złoto – dlaczego to najlepsza opcja?

Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszy się inwestowanie w złoto w formie papierowej. Należy jednak pamiętać o tym, że raczej nie ma szans zamiany “papieru” na sztabki. Niemniej, jednostki złota ETF są przeważnie notowanie na giełdzie, tak samo jak akcje. ETF na złoto to bez dwóch zdań świetne rozwiązanie dla każdego inwestora, któremu zależy na tym, by szybko zarobić na zmianach cen kruszcu. To pozwala na skuteczne inwestowanie przy jednoczesnym braku długoterminowych zobowiązań. Inwestorzy cenią sobie tę formę finansowania ze względu na wiele zalet, zwłaszcza bezproblemowy zakup i sprzedaż jednostek funduszu, niskie prowizje transakcyjne, nieduże koszty zarządzania czy brak opłat za przechowywanie. Tym bardziej że samo rozpoczęcie takiego inwestowania nie jest skomplikowane. Wystarczy posiadać własny rachunek inwestycyjny u brokera, by móc spróbować swoich sił. A przecież nabycie i sprzedaż tego rodzaju jednostek nie zajmuje dużo czasu, nie jest też specjalnie wymagający. 

Jak widać, inwestycja w złoto może być świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce zyskać dodatkowe środki pieniężne. Dobrze jednak zdawać sobie sprawę na temat najważniejszych czynników, między innymi różnicy między inwestowaniem w złoto w formie fizycznej i papierowej.