pracownik z ukrainy

Polski rynek pracy jest oczywiście otwarty na zatrudnianie cudzoziemców, ponieważ jak wiadomo, po wejściu naszego kraju do Unii Europejskiej ogrom naszych rodaków wyjechało poza granice, by prowadzić życie na lepszych warunkach. Dzisiaj najczęściej zastępują ich Ukraińcy, którym polski rząd ułatwia proces zdobywania pozwolenia na legalny pobyt oraz legalne zatrudnienie.

Czy zatrudnianie cudzoziemców jest korzystne? Jak załatwia się formalności? Co o pracy w Polsce myśli pracownik z ukrainy czy innych krajów wschodnich? Okazuje się, że to właśnie oni chętnie przyjeżdżają do Polski, a nawet planują u nas rozpocząć nowe, bezpieczne i komfortowe życie.

Formalności to podstawa

O ile mieszkańcy krajów Unii Europejskiej nie potrzebują specjalnych zezwoleń na pracę w naszym kraju, tak Ukraińcy muszą takowe zdobyć. Nie jest to jednak skomplikowane i w większości przypadków jest po prostu formalnością. Najczęściej zajmuje się tym pracodawca albo agencja pracy tymczasowej, z którą współpracuje firma zatrudniająca albo sam obywatel Ukrainy.

Jak znaleźć pracę i pracownika?

Przeszkodą może być bariera językowa czy odległość, jeśli obywatel Ukrainy nadal pozostaje w swojej ojczyźnie i szuka pracy zdalnie. Zaleca się współpracę z agencją pośrednictwa pracy, bo to doświadczony podmiot, dzięki któremu zatrudniona kadra będzie wykwalifikowana zgodnie z oczekiwaniami pracodawcy, a sami Ukraińcy uzyskają komfort legalnej pracy na dobrych warunkach, z godziwym wynagrodzeniem. Warto też dodać, że dobra agencja pracy tymczasowej zajmie się załatwieniem noclegu dla pracownika z Ukrainy, a nawet codziennym transportem w miejsce zatrudnienia.

Warunki pracy w Polsce

Trzeba przyznać, że rzeczywiście są coraz lepsze. O ile jeszcze do niedawna obywatele Ukrainy mogli liczyć na znacznie niższe wynagrodzenie aniżeli Polacy na tym samym stanowisku pracy, tak dzisiaj płace są jednolite. Polscy pracodawcy potwierdzają nawet, że są skłonni dawać podwyżki, by tylko pracownicy ze Wschodu nadal wykonywali powierzone obowiązki zawodowe.

Z dobrych warunków zatrudnienia są zadowoleni także obywatele Ukrainy, chociaż nadal najczęściej wykonują proste prace fizyczne. Znajdują pracę w budowlance, przemyśle, przetwórstwie, zakładach produkcyjnych, ale też w gastronomii czy handlu. Trzeba przyznać, że do naszego kraju przyjeżdża też coraz więcej wysoce wykwalifikowanych pracowników z Ukrainy, którzy zajmują wysokie stanowiska.