Koleżanki w pracy potrafią być naprawdę niemiłe. Oprócz wyścigu szczurów mamy tu do czynienia z ogromem zazdrości w ramach ubioru i wyglądu, co oczywiście przekłada się na całkowicie złą atmosferę. Niektóre uwagi koleżanek potrafią dać porządnie w kość. Warto uzbroić się więc w siłę do walki z nimi. Jeśli nauczysz się odpowiedniego podejścia, a przede wszystkim bronienia własnych granic, bez najmniejszych problemów w krótkim czasie nauczysz koleżanki, jak powinny Cię traktować. Mowa tu po części o asertywności, która ważna jest na każdej płaszczyźnie naszego życia.

Niemiłe uwagi koleżanki – jak reagować?

Jak reagować na uszczypliwe uwagi koleżanek?

Jeśli masz dość takich uwag, czas po prostu z nimi skończyć. W tym celu najważniejsza to szczerość. Jeśli nie powiesz, co tak naprawdę czujesz, że jesteś tym faktem prawdziwie wkurzona, pozwolisz sobie na więcej. Aby zakończyć ten proceder, koleżance wystarczy powiedzieć, że uwagi  złoszczą Cię, a poza tym źle świadczą o kulturze koleżanki. Dzięki tym słowom natarczywość z całą pewnością zniknie bez śladu.

Postaw się

Odważ się na swoją obronę. Jeśli nie zrobisz tego w porę, bardzo szybko niemiłe uwagi mogą spotkać Cię ze strony jeszcze innych koleżanek w pracy. Nie pozwól sobie na bycie kozłem ofiarnym. Broń swojego, ponieważ nikt nie zrobi tego za Ciebie. Powiedz wprost, co myślisz o takich uwagach, uważając przy tym na to, aby nie dopuścić się podobnych uwag, jakie zastosowała wobec Ciebie niemiła koleżanka.

Gdy brak Ci odwagi

Jeśli nie masz odwagi na rozmowę, możesz ignorować niemiłe uwagi. To jednak nie do końca może okazać się skutecznym działaniem. Być może koleżanka na jakiś czas powstrzyma się od uwag, ale nie łudź się, że tak już zostanie. O wiele lepiej będzie dla Ciebie, jeśli zdobędziesz się na wysiłek, odwagę i weźmiesz sprawy w swoje ręce.

Zwróć się po pomoc

Dobrym pomysłem jest zwrócenie się po pomoc do innych koleżanek, którym ufasz. Możesz zdecydować się na opowiedzenie im swojego problemu. Wspólnie zdecydowanie szybciej obmyślicie plan działania, dzięki któremu raz na zawsze uwolnisz się od krytykowania Twojego stylu czy wyglądu. Pamiętaj, że najważniejsze to zwrócenie się do odpowiednich osób. Jeśli o pomoc poprosisz nieodpowiednie koleżanki, sprawa może wymknąć się spod Twojej kontroli.

Ważna asertywność

Pamiętaj, że dzięki asertywnemu zachowaniu bronisz własnej godności i nie pozwalasz na przekraczanie pewnych granic. Miej je na uwadze, a jeśli sądzisz, że takiego zachowania brakuje Ci, możesz zapisać się na specjalny kurs czy zakup rzetelnej lektury na temat asertywnego zachowania. Grunt to nie załamywać się i mieć siłę stawiać czoła problemom, które w życiu spotkać nas mogą naprawdę na każdej jednej płaszczyźnie. Jeśli nauczysz się asertywności, skorzystają na tym również Twoje dzieci, które wezmą przykład z mamy, która przez życie idzie z podniesioną głową i nie daje sobą manipulować. Życzymy powodzenia.