W celu poszukiwania pracy koniecznie potrzebne jest na profesjonalnie przygotowane CV. To dokument, w którym umieścimy wszelkie informacje na temat naszego wykształcenia, umiejętności, doświadczenia, a nawet zainteresowań i pasji. Grunt to pisać prawdę, ponieważ kłamstwo bardzo szybko może wyjść na jaw na przykład podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w pierwszym tygodniu pracy. CV pisz tak, aby przyciągnąć uwagę potencjalnego pracodawcy. Ma ono zachęcić go do rozmowy z Tobą.

Jak napisać dobre CV?

CV na jednej stronie

CV powinno zmieścić się na jednej stronie. Niemniej jednak jeśli masz sporo doświadczenia, jak również ukończonych szkół, zdobytych certyfikatów czy też pracowałeś w wielu miejscach, CV może być dłuższe. Pisz krótko i na temat ściśle według wzorów, które bez problemu znajdziesz na łamach wielu stron internetowych.

Jak pisać CV?

Szkoły, jak również miejsca pracy wypisz w CV w kolejności od tych bieżących chronologicznie do pierwszych ukończonych szkół i pierwszej pracy. Korzystając ze wzoru, postaraj się, aby Twój dokument był oryginalny. Nie kopiuj umiejętności itp., ponieważ na takie sprawy pracodawcy są bardzo wyczuleni. Już na wstępie zdobędziesz pierwszy minus, który może zaważyć na dalszej rozmowie kwalifikacyjnej lub Twoje CV zostanie po prostu odrzucone.

Nie kłam

Była już mowa, że w CV nie możesz kłamać. Jest to bardzo ważna sprawa, na którą powinieneś zwrócić szczególną uwagę. Podczas rozmowy rekrutacyjnej zostaniesz spytany o wszelkie informacje, które umieściłeś w dokumencie. Będziesz wstydził się, jeśli Twoja wiedza zostanie sprawdzona, a już na pewno kłamstwem zaprzepaścisz szansę na zatrudnienie. Twoje CV ma być powodem do tego, aby dać Ci pracę. Nigdy odwrotnie.

Dobre CV pisane jest na komputerze

Kolejną ważną kwestią kwestią jest to, aby Twoje CV było napisane na komputerze, wydrukowane i włożone w zabezpieczającą koszulkę. Jak już było wspomniane, CV należy pisać wyłącznie na temat, zwięźle i krótko. Najlepiej sprawdzają się w tym wypadku wypunktowania. Jeśli chcesz zaskoczyć potencjalnego pracodawcę i zostać odebrany jako kandydat godny zatrudnienia, napisz list motywacyjny, w którym popiszesz się umiejętnością sprzedaży własnej osoby.

Co pisać w dodatkowych umiejętnościach

To właśnie w tym punkcie napiszesz, że posiadasz prawo jazdy na konkretne kategorie, ale też umiejętność obsług komputera, a dokładnie określonych programów. W tym miejscu wypiszesz też wszelkie swoje uprawnienia, uzyskane certyfikaty i tytuły.

Zainteresowania

To punkt, którego nie możesz pominąć w swoim CV. Pracodawcy zwracają na te informacje równie dużą uwagę co na Twoje umiejętności. Zależy im bowiem na zatrudnieniu osoby, która umiejętnie podchodzi do życia, potrafi oddzielić życie zawodowe od prywatnego i nie przenosi problemów z domu na grunt zawodowy. W punkcie tym pisz również tylko prawdę. Nie pozwól sobie na żadną wpadkę, która już na samym początku wpędzić Cię może w poważne kłopoty.