Jaki powinien być profesjonalny tłumacz?

0
tlumacz

Na profesjonalizm tłumacza składa się wiele elementów. Dobry specjalista wykonuje prace terminowo, sprawnie i uwzględnia życzenia klienta. Informacje zawarte w artykule mogą pomóc zarówno klientom, jak i tłumaczom. Zobaczmy zatem, jakie cechy powinien mieć profesjonalista w dziedzinie tłumaczeń językowych? Odpowiadamy!

Co wyróżnia dobrego tłumacza?

Dobry tłumacz wyróżnia się kwalifikacjami i wiedzą. Tłumacz musi mieć solidną wiedzę na temat branży, jakiej dotyczą tłumaczone przez niego teksty. Wiarygodnym wskaźnikiem kwalifikacji jest nie tyle odpowiedni dyplom filologa czy specjalisty branżowego, a skuteczne wykonywanie tłumaczeń i bogate portfolio. Jest to związanie z doświadczeniem w konkretnym temacie. Umiejętność odpowiedniego tłumaczenia wynika z doświadczenia. Różnica między tłumaczem „uniwersalnym” a tłumaczem specjalistycznym jest bardzo zauważalna. Nie można specjalizować się w każdej branży. Wysokiej jakości tłumaczenie wymaga rozległego słownictwa w obu językach, umiejętności wyszukiwania pasujących  synonimów, charakterystycznych wyrażeń i zwrotów mowy. Kompetentny tłumacz zna zasady interpunkcji, stylistykę i cechy konstrukcji tekstu. Profesjonalny tłumacz przetwarza ogromną ilość informacji, dlatego konieczna jest umiejętność porządkowania danych, dobrego poruszania się w materiale i znajdowania najlepszych źródeł. Tłumaczom powinien towarzyszyć głód wiedzy i chęć stałego rozwoju. Praca intelektualna opiera się na erudycji i umiejętności subtelnego uchwycenia niuansów. Chęć doskonalenia się podnosi poziom umiejętności, przenosi tłumacza na nowe poziomy zawodowe.

Charakterystyka profesjonalnego tłumacza

Profesjonalny tłumacz doskonale orientuje się w kulturze, tradycji oraz panujących obyczajach w społeczeństwie, które posługuje się językiem, na który jest tłumaczony tekst. Cecha ta dotyczy przede wszystkim tłumaczy zaangażowanych w tłumaczenie materiałów marketingowych i literackich. Narodowe tradycje kulturowe mają silny wpływ na myślenie człowieka i znajdują odzwierciedlenie w jego mowie. Czasami, aby zrozumieć wypowiedzianą lub napisaną myśl, konieczne jest skorelowanie jej z historią kraju, przeszłością ludzi lub współczesną sytuacją, jaka ma miejsce w kraju. W pracy tłumacza bardzo ważna jest również umiejętność korzystania ze słowników i materiałów pomagających zrozumieć temat w przypadku tłumaczeń specjalistycznych. Klienci, którym zależy na profesjonalnym tłumaczeniu mogą skorzystać z usług, które oferuje biuro tłumaczeń. W ten sposób można upewnić się, że tłumaczeniem będzie się zajmować osoba, która doskonale zna określony temat.

W jakim celu i miejscach można zastosować druk wielkoformatowy?

0
reklamy zewnetrzne

Obszar zastosowań druku wielkoformatowego jest bardzo szeroki: od produkcji plakatów i banerów do reklamy zewnętrznej, po produkcję obrazów na płótnie do dekoracji wnętrz. Druk wielkoformatowy do wnętrz charakteryzuje się wysoką rozdzielczością i dosłownie fotograficzną jakością, co czyni go bardzo popularnym przy wykonywaniu złożonych projektów. Jaki jest zakres zastosowania druku wielkoformatowego? Gdzie możemy zastosować druk wielkoformatowy?

Zakresy zastosowania wielkoformatowego druku wnętrz

Druk wielkoformatowy można podzielić na dwie główne kategorie w zależności od obszaru zastosowania: druk materiałów stosowanych wewnątrz i do reklamy zewnętrznej. Obszary zastosowań druku wewnętrznego są bardzo zróżnicowane – to tworzenie różnych nośników reklamowych, stoisk mobilnych, plakatów, produkcja tapet i obrazów do dekoracji wnętrz. Z racji tego, że druk wielkoformatowy cechuje się wysoką jakością i odpornością, materiały zazwyczaj mogą być wykorzystywane przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Wielkoformatowe wydruki do wnętrz charakteryzują się najwyższą jakością ze wszystkich produktów, które oferuje Shark Design –  drukarnia Warszawa. Wydrukowane obrazy są kolorowe, jasne i wyraźne. Rozdzielczość druku może się różnić w zależności od potrzeb, ale zazwyczaj używana jest rozdzielczość 1440 dpi. Metodą druku wielkoformatowego można nanieść obraz na praktycznie dowolny materiał.

Gdzie stosuje się druk wielkoformatowy?

Możesz nanieść obraz metodą druku wielkoformatowego na różnorodne materiały: papier fotograficzny, płótno, papier tłoczony, jedwab artystyczny, papier akwarelowy, folia rozpraszająca światło, folia samoprzylepna itp. Nowoczesne technologie druku wewnętrznego umożliwiają również naniesienie obrazu nawet na kamień, szkło, plastik i drewno. Ponadto do drukowania materiałów, które mają być wykorzystane we wnętrzu, używa się drogich i jednocześnie przyjaznych dla środowiska atramentów. Ponieważ produkty drukarskie będą stale znajdować się w pomieszczeniach w pobliżu dorosłych i dzieci, do jego produkcji wybierany jest atrament, który nie ma działania toksycznego. Przy pomocy druku wielkoformatowego tworzona jest szeroka gama produktów poligraficznych, które można wykorzystać do dekoracji lokali mieszkalnych, biur, centrów handlowych, salonów kosmetycznych, witryn sklepowych, hoteli, sali prezentacyjnych oraz butików. Jeżeli dodamy do tego zastosowanie w branży marketingowej, okaże się, że jeszcze przez wiele lat będziemy widzieć materiały wykonane metodą druku formatowego w niemal każdym otaczającym nas miejscu.

Grafik komputerowy – praca na etat czy własna firma?

0
grafik komputerowy

Firmy zajmujące się grafiką komputerową w każdej dziedzinie posiadają swoje własne zwyczaje dotyczące zarówno charakteru umów z pracownikami jak i sposobu i trybu pracy. Większość firm preferuję ośmiogodzinny tryb pracy, jednak znajdują się również te, które posiadają bardziej elastyczne opcję. Czasami firmy pozwalają takie podejmują współpracę w trybie zdalnym. Czy lepiej jest być pracownikiem zatrudnionym na etacie w firmie czy lepiej prowadzić własną działalność związaną z grafiką komputerową? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/grafik-komputerowy-etat-czy-wlasna-dzialalnosc/

Praca jako freelancer

Jest to forma, która posiada zarówno wady jak i zalety. Do zalet zalicza się przede wszystkim to że jesteśmy panami sami dla siebie oraz wybieramy zlecenia, które nam odpowiadają. Nie jesteśmy uzależnieni czasowo, ani miejscowo do naszego pracodawcy. Dodatkowo istnieje możliwość realizowania kilku zleceń na raz. Wówczas możemy zarobić Zdecydowanie więcej. Do wad możemy zaliczyć z pewnością to, że większość zlecenie wykonywane jest na umowie o dzieło, która nie nie daje nam ani ubezpieczenia, ani traw emerytalnych. Taka praca jest jednak o wiele bardziej elastyczna niż praca w firmie. Pomimo tego, że nikt nie stoi nad nami, klient zakłada, że jesteśmy w swoim fachu profesjonalistami i ma prawo wymagać od nas naprawdę ciężkich zleceń. Graficy pracujący w taki sposób, cenią sobie swobodę, której nie zawsze mogą doświadczyć na etacie. Etatowcy mogą jednak odetchnąć, ponieważ oni zawsze będą mieli pracę do wykonania. Co z tym idzie będą dostawali godne wynagrodzenie. Dodatkowo pracują oni na umowę o pracę, czyli posiadają ubezpieczenie oraz prawa emerytalne.

Grafik komputerowy – jak wygląda to w przypadku własnej firmy?

Jeżeli chodzi o własną firmę możemy mieć dylemat, jeżeli chodzi o jej rozpoczęcie. Kiedy osiągniemy potrzebne doświadczenie, dobrze jest zdobyć też rano mam związaną ze swoim nazwiskiem i bogatym portfolio, w którym będziemy mogli poszczycić się w przyszłości i zaimponować potencjalnym klientom. Do założenia firmy nie wystarczą jedynie dobre chęci, a także parę złotych na start. Musimy zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt, aplikację, a także zainwestować w odpowiednią reklamę, tak aby klienci o nas wiedzieli. Wszystko to wiąże się z ogromnymi kosztami. Osoby pracujące na samozatrudnieniu łączą w sobie kilka zalet pracowników etatowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o ubezpieczenie oraz prawa emerytalne. Branża grafiki komputerowej jest dosyć wymagająca oraz stawia przed specjalistami z pora wyzwania. Własna firma jest to więc bardzo odpowiedzialny krok w przód. Nie należy się jadnak załamywać i jeżeli czujemy, że damy radę, to nic nie stoi nam na przeszkodzie do rozpoczynania biznesu.

Zobacz też: http://www.machinaedukacyjna.pl/jak-zostac-grafikiem-komputerowym/

Jak złożyć wypowiedzenie umowy o pracę?

0
Wypowiedzenie umowy o pracę

Wpadła Ci w oko oferta ciekawszej pracy? Masz już dość swojego szefa? A może musisz kogoś zwolnić? Jeśli chodzi Ci ostatnio po głowie wypowiedzenie umowy o pracę, ale nie wiesz, w jaki sposób rozwiązać zawiłości związane z przedterminowym zerwaniem umowy, warto przede wszystkim zasięgnąć porady adwokata.

Ile trwa rozwód?

0
Ile trwa rozwód

Temat rozwodów jeszcze nigdy nie był tak gorący jak dziś. Statystyki są przerażające – liczba rozwodów z roku na rok gwałtownie rośnie i można odnieść wrażenie, że ślub nie jest już dziś dla młodych ludzi związkiem i przysięgą na całe życie. Zdarzają się rozwody po upływie kilku miesięcy od ślubu, ale rozstają się również pary ze stażem dwudziestoletnim. Nie ma reguły. Jedno jest pewne – każdy kto miał tę wątpliwą przyjemność brać rozwód potwierdzi, że jest to jedna z najmniej przyjemnych sytuacji w życiu.

Przyczyn rozwodów jest wiele i pewnie część z nich można łatwo usprawiedliwić. Natomiast wiele par rozstaje się, ponieważ na pewnym etapie życia wspólnie dochodzą do wniosku, że nie są dopasowani. Dawniej nie miało to znaczenia, przysięga ślubna była jedna i na całe życie i kwestia niedopasowania nie była w ogóle analizowana.

Rozwód to duże przedsięwzięcie i należy cały proces dobrze zaplanować i uzbroić się w cierpliwość. Zatem ile trwa rozwód? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy nie tylko od sytuacji danego małżeństwa oraz okoliczności w jakich doszło do rozpadu związku i pożycia, ale również od lokalizacji. Tak, miasto ma znaczenie.

Przykładem jest aglomeracja śląska. Rozwód w Katowicach statystycznie trwa o 3 miesiące dłużej niż rozwód w Warszawie. Z czego zatem ta różnica w czasie wynika? Czynników jest wiele. Pierwszy z nich to adwokat rozwód. Znalezienie dobrego i doświadczonego adwokata bywa bardzo trudne. Jak już uda się znaleźć właściwego prawnika wtedy pojawiają się kwestie finansowe. Nie każdego będzie stać na taką usługę. Dla przykładu adwokat od rozwodów w Katowicach jest nieco tańszy od adwokata z Warszawy, ale znacząco droższy od adwokata z Rzeszowa. Może to wynikać z faktu, że w Katowicach jest znacząco mniej dobrze wykwalifikowanych adwokatów, zatem stawki są znacząco wyższe.

Przygotowując się do pierwszej rozprawy rozwodowej należy pamiętać, że sędzia będzie pytał o różne szczegóły, część z nich będzie bardzo prywatna, wręcz intymna. Rozwód nie jest możliwy dla par, których pożycie małżeńskie trwa. Ustanie rzeczonego pożycia małżeńskiego jest jedną z najważniejszych przesłanek skutecznego rozwodu. Nie należy niczego ukrywać w sądzie, ponieważ można przysporzyć sobie sporo problemów.

Druga ważna kwestia to kwestia winy. Najkorzystniejszą opcją dla małżonków jest rozwód za porozumieniem stron. Jest wtedy najmniej konfliktów. Ale ta forma jest spotykana zdecydowanie rzadziej. Najczęściej małżonkowie koniecznie chcą dostać rozwód z orzeczeniem o winie, ponieważ ułatwia im to wiele spraw – głównie finansowych. Takie rozwody nie są rzadkością. Jeśli jeden z małżonków zdradził i jest to udokumentowane lub jeśli stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną wobec współmałżonka, wtedy łatwiej o rozwód z orzeczeniem o winie. Wtedy również zaczyna się batalia o dzieci, ponieważ sąd podejmuje decyzję pod czyją opieką pozostają małoletnie dzieci. Pozostaje również do rozstrzygnięcia kwestia spotkań rodziców z dziećmi tzw. widzeń. Dla dzieci bywa to duża trauma, dlatego trzeba dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Dzieci są szczególnie wrażliwe na rozwód rodziców, bardzo często przez wiele miesięcy muszą korzystać z pomocy terapeutów.

Bardzo często w trakcie sprawy rozwodowej sąd zwołuje świadków. Są oni niezbędni, kiedy trzeba potwierdzić pewne, najczęściej niewygodne, fakty z życia małżonków. Świadkami najczęściej są członkowie rodziny (rodzice, rodzeństwo, kuzyni) i najbliżsi znajomi. Dla nikogo jednak nie jest to przyjemne i raczej każdy próbuje uniknąć bycia wezwanym za świadka.

Podsumowując rozwód może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od lokalizacji, stopnia trudności sprawy rozwodowej, sytuacji materialnej małżonków i ich wspólnego majątku, a także dzieci – ich wieku oraz relacji z rodzicami. Nie ma tutaj jednej reguły i nie należy liczyć, że załatwimy rozwód w ciągu kilku tygodni. W dużych miastach czas oczekiwania na sprawę rozwodową może trwać nawet kilka miesięcy, a pamiętajmy, że rzadko rozwód zakończy się po pierwszej rozprawie.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/

Hosting dla strony internetowej

0
Hosting dla strony internetowej

Jeśli masz swoją własną stronę internetową lub pomysł na nią to na pewno zastanawiałeś się gdzie kupić tani hosting dla strony www. Koniecznie zajrzyj na kru.pl.

Jak poprawić koncentrację przed egzaminem?

0
Jak poprawić koncentrację przed egzaminem

Czeka cię ważny egzamin? Uczysz się, ale nie widzisz efektów? Boisz się, że nie zapanujesz nad stresem i będziesz mieć problemy z koncentracją? Koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak temu zaradzić.

Jak zostać fryzjerem?

0
fryzjer

Jeżeli od dawna interesowało cię komponowanie fryzur oraz czujesz, że ten fach jest stworzony dla ciebie, to dobrze byłoby zastanowić się nad rozpoczęciem kariery jako fryzjer. Jeżeli stoimy przed wyborem szkoły średniej, to najlepiej zdecydować się na szkołę zawodową o profilu fryzjerskim. Fryzjerstwo Jest to bowiem bardzo interesują syfach. Daje bardzo duże pole do popisu kreatywności oraz poczucia estetyki. Jednak jest to praca wymagająca sporych umiejętności, w prawy oraz wiedzy. W jaki sposób ją posiąść? Jak zostać fryzjerem? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-fryzjerem/

Wybór kierunku edukacji 

Najpierw fryzjerstwo możemy podjąć na kilka sposobów. Najlepszym wydaje się wybór szkoły średniej. Szkoła Zawodowa o profilu fryzjera oferuje nam przekazanie wiedzy teoretycznej na temat włosów, ich budowy oraz sposobu pielęgnacji. Kilka dni w tygodniu uczniowie spędzają na praktykach w salonach fryzjerskich. Właśnie tam pod okiem profesjonalistów uczą się zawodu od kuchni. Technikum z kolei oferuje zawód technik usług fryzjerskich, wstawiając na szerszą wiedzę teoretyczną. Dodatkowo zajęcia odbywają się w pracowniach. Nauka taka przypomina liceum, które kończy się maturą. Praktyki są również elementem wyjętym z cyklu nauczania oraz trwają około 4 miesiące.

Co dalej? 

Obie te formy kształcenia zakańcza ją się egzaminem czeladniczym, po którym absolwent otrzymuje uprawnienia do wykonywania zawodu. Inną formą jest szkoła policealna o profilu fryzjerskim. Dzięki niej w ciągu dwóch lat zdobędziemy wiedzę teoretyczną oraz wymagany zaliczenie odpowiednich praktyk. Takie zajęcia odbywają się bardzo często w formie weekendowej. Kandydat na fryzjera musi bowiem wykazać się wiedzą na temat struktury włosa, środków chemicznych, które stosuje się do pielęgnacji oraz umiejętnościami manualnymi oraz zawodowymi. Jeżeli nie wybraliśmy Żadnej z tych form edukacji zawsze pozostają nam kursy fryzjerskie, które organizowane są przez urzędy pracy lub inne instytucje kształcenia zawodowego. Na takich kursach oczywiście nie możemy nauczyć się wszystkiego, ale są one świetnym elementem doszkalającym.

Zobacz też: http://www.machinaedukacyjna.pl/elektryk-jakie-sa-realia-na-rynku-pracy/

Marketing – prawa, które poprowadzą cię do sukcesu

0
własna działaność

Prawdą jest to, że bez dobrego marketingu nie osiągniemy sukcesu w biznesie. Nie ma znaczenia czy prowadzimy tradycyjny sklep spożywczy czy też sklep internetowy z ubraniami. Bardzo często to co jest oczywiste, zazwyczaj przemyka się przez ludzkie oko. Dlaczego tak ważny jest marketing? Aby dowiedzieć się odpowiedzi na to pytanie najlepiej jest wysłuchać tego, co mają do powiedzenia mistrzowie w tej dziedzinie. Bardzo trudno jest przecież dyskutować z rzeczywistością. Może okazać się że posiadasz najlepszy produkt, ale klienci pójdą do konkurencji, ponieważ ona lepiej radzi sobie z promocją oraz reklamą.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/marketing/

Kluczowe prawa marketingu

Prawdy te zostały zebrane przez Al Riesa i Jacka Trouta. Ries jest świetnym znawcą teorii oraz praktyki marketingowej, w 2016 roku trafił on do Marketing Hall of Fame. Trout natomiast doradzał największym światowym firmą, oraz pomagał również rządowi Stanów Zjednoczonych kropka obecni panowie wprowadzili do terminologii marketingowe i pojęcie takie jak „pozycjonowanie”.

10 wskazówek dotyczących dobrego marketingu 

Poniżej znajdują się prawa, które pokażą nam w jaki sposób podbić rynek oraz zdobyć potencjalnych klientów. Zaczynamy!

1. prawo pierwszeństwa 

2. prawo kategorii 

3. prawo pierwszeństwa myśli 

4. prawo percepcji 

5. prawo koncentracji 

6. prawo wyłączności 

7. prawo drabiny 

8. prawo dwóch 

9. prawo przeciwieństwa 

10. prawo podziału 

11. prawo perspektywy 

12. prawo rozszerzenia asortymentu 

13. prawo rezygnacji 

14. prawo własności 

15. prawo szczerości 

16. prawo jedynego rozwiązania 

17. prawo nieprzewidywalności 

18. prawo sukcesu 

19. prawo niepowodzenia 

20. prawo przesady 

21. prawo trendu 

22. prawo zasobów

Opis wszystkich tych praw znajdziemy w internecie, dzięki nim będziemy w stanie osiągnąć sukces stworzyć markę, która będzie w odpowiedni sposób prosperować.

Zobacz też: http://www.machinaedukacyjna.pl/steve-jobs-i-google/

Jak usprawnić procesy produkcyjne w firmie?

0
Jak usprawnić procesy produkcyjne w firmie

W czasie szalejącego kryzysu wiele firm szuka oszczędności poprzez optymalizację i automatyzację najróżniejszych procesów. Podstawowym zadaniem jest nie tylko zakup odpowiednich maszyn, ale również wprowadzenie procesów produkcyjnych do jednego systemu zarządzania działaniami, czy usprawnienie obiegu informacji pomiędzy poszczególnymi działami.

Jednak w większych firmach produkujących żywność, kosmetyki, czy lekarstwa zazwyczaj największym problemem są właśnie przestarzałe maszyny. Jak więc z sensem usprawnić procesy produkcyjne?

Wprowadzenie nowoczesnych maszyn

Wiele badań rynkowych pokazuje, że polskie firmy są w ogonie, jeśli chodzi o automatyzację produkcji czy inwestowanie w nowoczesne maszyny. Jest to na pewno poważny błąd, szczególnie, że takie usprawnienie przynosi znaczące oszczędności w dłuższym czasie. Warto na przykład zastanowić się, czy system podajników taśmowych w firmie nie powinien zostać wymienionych.

Systemy podajników przemysłowych jest jednym z tych sektorów, który dynamicznie się rozwija i unowocześnia. Nowoczesne przenośniki pneumatyczne świetnie sprawdzą się przy przenoszeniu wielu produktów sypkich, więc szczególnie przydadzą się w firmach produkujących pasze, ryże, kasze, granulaty czy nawet płatki śniadaniowe. Pneumatyczny system przenoszenia wymagają mniej konserwacji, niż systemy mechaniczne, bo mają po prostu mniej części.

Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania

Również niewiele producentów, czy właścicieli fabryk nie zdaje sobie sprawy, że nowoczesne systemy zarządzania procesami biznesowymi niesamowicie zwiększają optymalizację działania.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych paradygmatów optymalizacji działań jest paradygmat Lean/Kaizen albo Lean Manufacturing. Polega to na nieustannym sprawdzaniu i eliminowaniu marnotrawstwa najróżniejszych zasobów: czasu, siły roboczej, produkcji, czy inwestycji, które nie dodają wartości produktu (z punktu widzenia klienta).

Wdrażanie Lean Manufacturing przynosi wiele korzyści, na przykład pozwala na szybkie zidentyfikowanie, gdzie można zredukować koszty, a gdzie można zwiększyć produktywność. Jest to jedna z wielu “filozofii optymalizacji” – naprawdę można znaleźć sposób dla każdej branży. Jeśli chodzi o “filozofię” Lean Manufacturing, to sprawdziła się ona w naprawdę wielu branżach. Jednak warto skonsultować się ze specjalistą lub konsultantem, który nakieruje firmę na odpowiednie tory.

ZOBACZ TEŻ