W celu zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa, zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP, pracodawcy zobowiązani są zapewnić im odpowiednie obuwie, umożliwiające wygodne i efektywne wykonywanie czynności służbowych. Ponadto obuwie robocze zastępuje prywatne buty pracownika i może być wykorzystywane tam, gdzie należy zabezpieczyć stopy przed zabrudzeniem. Często robocze buty są elementem wyróżniającym daną firmę – posiadają odpowiedni kolor i krój.

Obuwie komfortowe i funkcjonalne

Obuwie ochronne stanowi środek ochrony indywidualnej. Dzięki specjalnemu obuwiu stopy i nogi pracownika są zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników.

Sandały

Sprawdzają się w czasie letniej pogody oraz podczas przebywania w ogrzewanych pomieszczeniach. Do ich wytworzenia wykorzystywana jest naturalna skóra licowa. Sportowy krój sandałów roboczych  zapewnia stopom wentylację i zabezpiecza przed poceniem się. Bezproblemowe zapięcie na rzep lub sprzączkę umożliwia szybkie włożenie i zdjęcie obuwia. Ochronę przed czynnikami szkodliwymi, a tym samym spełnienie normy bezpieczeństwa,  zapewnia wyposażenie w poliuretanową podeszwę, co umożliwia zastosowanie sandałów w miejscach narażonych na działanie rozpuszczalników, olejów i smarów.

Funkcję zabezpieczenia palców przed uderzeniem spełniają aluminiowe podnoski. Specjalne modele sandałów przeznaczone są do ochrony stóp przed wysoką temperaturą, nawet do +110 stopni Celsjusza. Takie sandały posiadają certyfikat ortopedyczny. Wykorzystywane są do pracy w środowisku suchym. Niektóre modele zaopatrzone zostały we wkładkę absorbującą drgania.

Trzewiki

Ten rodzaj obuwia pracowniczego wykonany jest przeważnie z naturalnej skóry licowej, czasem z elementami ze skóry ekologicznej. Posiada wysoką cholewkę, a wygodne dopasowanie do stopy najczęściej umożliwia sznurowanie i zapięcie. Trzewiki przypominają modne obuwie sportowe – trampki i adidasy oraz modele militarne – z wysoką cholewką.

Trzewiki robocze przeznaczone są do wykorzystania w miejscach, które nie stanowią zagrożenia dla stóp i palców. Oddychająca podszewka zapewnia komfortowe użytkowanie. Trzewiki są lekkie, dzięki czemu długotrwała praca nie męczy nóg.

Trzewiki pełniące funkcje ochronne, spełniają wymogi normy BHP. Sprawdzają się w trudnych warunkach – w przemyśle, laboratoriach, magazynach i poza pomieszczeniami. Modele wykorzystujące w konstrukcji podeszwy mieszankę gumy i pianki Phylon charakteryzują się elastycznością. Są antypoślizgowe i antyelektrostatyczne. Podeszwy z poliuretanu i gumy zapewniają bezproblemowe poruszanie się po gorącym podłożu, rozgrzanym nawet do +300 stopni Celsjusza.

Ponadto w obcasach obuwia umieszczona jest wkładka absorbująca wstrząsy, co zapewnia bezpieczne dla zdrowia poruszanie się po twardym podłożu. Modele ocieplone, przeznaczone są do wykorzystania w niskich temperaturach – w okresie zimowym oraz w chłodniach. Ich wnętrze zabezpieczone jest tak zwaną futrówką. Elementy odblaskowe, umieszczone na obuwiu, zapewniają bezpieczną pracę nawet po zapadnięciu zmroku. Buty charakteryzują się właściwościami oddychającymi, co zapewnia zdrowe użytkowanie. Przed wilgocią zabezpiecza hydrofobowe wykończenie.

Obuwie gumowe

Ten rodzaj butów przeznaczony jest do wykorzystania w czasie działań w środowisku mokrym. Surowcem do produkcji gumowców jest polichlorek winylu, naturalna guma, poliuretan oraz tworzywo nitrylowe. Obuwie takie odporne jest na uszkodzenia mechaniczne i wilgoć. Wysokie cholewki uniemożliwiają przedostanie się do wnętrza obuwia wilgoci i zanieczyszczeń. Zabezpieczone są przed przebiciem, a specjalne podnoski zapewniają bezpieczne użytkowanie, chroniąc palce stóp.

Kalosze odporne są również na działanie smarów, benzyny i olejów. Niektóre modele zapewniają bezpieczne poruszanie się w miejscach, gdzie występują kwasy i wodorotlenki. Po gumowe obuwie sięgają pracownicy budowlani, pracujący w rolnictwie, sadownictwie oraz w służbach porządkowych.

W okresie zimowym sprawdzą się gumofilce, posiadające filcowe ocieplenie w postaci wewnętrznej wkładki. Ich podeszwa, zaopatrzona w protektor, zapewnia bezpieczeństwo na śliskich powierzchniach.

Źródło: Glovex – odzież robocza