Zakres kredytów gotówkowych

Banki i różne instytucje bankowe udzielają rok do roku coraz większej ilości kredytów, na coraz wyższe kwoty. O ile wysokość kwot można tłumaczyć rosnącą inflacją, o tyle powiększone zainteresowanie kredytami (nawet o 70% w 2021 w porównaniu do 2020 roku) już niekoniecznie.

Ludzie mają coraz większe zaufanie do kredytów – kiedyś kredyt wiązał się ze strachem i niepewnością. Ludzie bali się, często irracjonalnie, kredytów gotówkowych, bo nie byli pewni jak działają. Nie chcieli mieć „długów”, co widać zwłaszcza wśród starszych pokoleń, które wszystko wolą kupować za gotówkę.

Racją jest, że kredyty stały się też znacznie przystępniejsze niż kilka, kilkanaście lat temu. Teraz praktycznie każda osoba, która ma stałe źródło utrzymania może sobie pozwolić na większy czy mniejszy kredyt zgodnie ze swoimi potrzebami życiowymi. I tutaj pojawia się częste pytanie – na jaki cel mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Odpowiadając na to pytanie, trzeba zacząć od podstawowej zasady, że kredyt gotówkowy nie jest kredytem celowym, tzn. przy pobieraniu takiego kredytu nie musimy mieć wyznaczonego (a co ważniejsze, nie musimy przekazać bankowi) na jaki dokładnie cel chcemy go wydać. Oznacza to, ni mniej nie więcej, że środki pozyskane z kredytu gotówkowego można wydać na dowolne produkty czy usługi – bank nie ma tutaj władzy nad kontrolą wydatków, tak długo, jak długo będziemy spłacali wszystkie nasze zobowiązania kredytowe w terminie.

Co do kosztów i okresu na jaki możemy takie kredyty zaciągać – dość standardowo zależą one od konkretnego banku oraz naszej zdolności kredytowej. A więc nie ma tutaj żadnego ścisłego wyznaczenia jaka jest maksymalna kwota i okres kredytu gotówkowego, powinniśmy raczej spytać siebie jaka kwota i jaki okres spłaty będą odpowiednie dla nas i dla naszych możliwości finansowych. Jedynym ograniczeniem jest to, że zwykle okresy spłaty są zwiększane o 12, tj. mamy wybór kredytu na długość spłaty 12, 24, 36-miesięczną, itd. Tak długo, jak długo mieści się w to w ocenie zdolności kredytowej przygotowanej przez bank – mamy tutaj dużą dowolność i każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Oferty kredytów gotówkowych

Ile banków, tyle ofert jakie mogą nam zaoferować jeśli chodzi o warunki kredytowe. Jeśli nie czujemy się na siłach odnaleźć się w tym gąszczu sami, powinniśmy raczej skorzystać z porównywarki kredytów gotówkowych. Umożliwia ona dobranie wysokości kredytu jaka nas interesuje jak i okresu spłaty i zestawienie ofert najpopularniejszych banków, jakie oferują kredyty w Polsce. Jedną z takich porównywarek możemy znaleźć na stronie https://www.bankier.pl/smart/kredyty-gotowkowe.

Najważniejsze jest to, żeby znaleźć porównywarkę która jest wiarygodna i nie przedstawia fałszywych, lub też zwyczajnie zdezaktualizowanych informacji na temat ofert kredytowych. Nie chcemy po wyliczeniu kosztów kredytu dowiedzieć się, że jest to kwota sprzed roku, a po wizycie w banku dowiedzieć się, że całkowity koszt kredytu wzrósł o kilkanaście procent. A jeśli chodzi o nieaktualność informacji to na niespodzianki w drugą stronę (tzn. obniżenie kosztów względem kredytów sprzed paru miesięcy) obecnie nie możemy mieć nadziei.

Jak widać, kiedy wyznaczymy jaka jest maksymalna kwota i okres kredytu gotówkowego na jaki możemy sobie pozwolić, najlepiej zacząć swoje działania od przejścia do takiej porównywarki. Po wprowadzeniu wszystkich dane, wyniki są sortowane tak, żeby przedstawić najpierw te najkorzystniejsze dla nas. Należy pamiętać, że wszystkie informacje są poglądowe, ale dobra porównywarka kredytowa charakteryzować się będzie bardzo dużą zgodnością z realnymi danymi. Po wybraniu oferty banku, która wydaje nam się interesująca i ocenie, czy rata jest dla nas satysfakcjonująca można przejrzeć więcej szczegółów dotyczących wybranej oferty. Jeśli chcemy, oferty można również filtrować według naszych potrzeb, np. uwzględniając kredyty z ubezpieczeniem lub je pomijając.
Oprócz informacji typowo praktycznych, dobra porównywarka, taka jak ta którą można znaleźć na bankier.pl może mieć także podlinkowaną wiedzę merytoryczną dotyczącą kredytów i przepisów finansowych, na które powinniśmy zwracać uwagę. Dostarcza także szereg wskazówek, jak powinniśmy dobrać kredyt i jakie informacje warto zebrać oprócz tych, które dostarcza nam porównywarka.

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteśmy pewni naszego wyboru, możemy skorzystać z pomocy eksperta – zarówno z konkretnego banku (aczkolwiek wtedy tracimy aspekt niezależności), jak i z firmy, która tworzy porównywarkę i która ma swoich ekspertów i doradców kredytowych. W takim wypadku możemy być pewni, że informacje nam udzielone będą bezstronne i nie będą podyktowane interesami banku, a raczej dobrem ogólnym konsumenta.

Jeszcze niedawno o takim wsparciu mogliśmy pomarzyć – teraz mamy je na wyciągnięcie ręki, nie opuszczając nawet naszego mieszkania, co jest zapewne dodatkowym plusem dla osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą opuszczać swojego miejsca zamieszkania i dodatkowe wizyty przed zawiązaniem umowy kredytowej są utrudnieniem.