„Studniówka – najpopularniejsze zwyczaje i przesądy”

Rozpala wyobraźnię abiturientów, a marzą o niej również młodsze roczniki. Studniówka to nieśmiertelna tradycja w szkołach średnich, która na stałe wpisała się w kalendarz „przygotowań” do matury. Pomysłów na tę imprezę jest tyle, ile szkół. Wiele elementów jest jednak niezmiennych od lat i nikt nie wyobraża sobie bez nich tego wyjątkowego wieczoru. Mimo, że do matury zostaje tylko sto dni, licealiści przywiązują do niej taką samą wagę jak do egzaminów końcowych.

Bez czego studniówka nie może się odbyć?

Zaczynając od początku – od poloneza. Niepodzielny król polskiego tańca otwiera wszelakie bale, rauty i wesela, w związku z tym musi być obecny na pierwszym dorosłym przyjęciu młodych ludzi. Matura oraz przygotowanie do niej nie przeszkadzają w czasami żmudnej nauce kroków. Każdy maturzysta chce wypaść perfekcyjnie podczas tego uroczystego tańca.

Zgodnie z obowiązującym zwyczajem stroje na studniówkę powinny być nie tylko szykowne, jak przystało na „skok w dorosłość”. Płeć piękna oprócz eleganckich sukien powinna założyć czerwoną podwiązkę, która ma przynieść sukces na maturze. Młodzi mężczyźni natomiast muszą przyjść na egzamin dojrzałości w garniturze, w którym bawili się właśnie tej nocy.

Studniówkowe omeny

Ostatnie odwiedziny u fryzjera powinny odbyć się jeszcze przed tą szampańską zabawą. Ścinanie włosów po studniówce, co dotyczy zarówno dziewcząt jak i chłopców, jest surowo zabronione, gdyż zagraża mizernym wynikiem egzaminu.

Niedobrze także jeżeli maturzystce pójdzie oczko w rajstopach – zwiastuje to zdanie matury poniżej oczekiwań.

Co zrobić, aby czuć się pewnie na maturze?

Oczywiście, można wesprzeć los i spróbować jeszcze przewiązać nadgarstek czerwoną nitką lub złapać dyrektora szkoły za kolana. Jednak, żeby być pewnym swojej wiedzy warto sięgnąć po repetytorium maturalne. Im lepiej zaplanujemy program nauki przed tą „godziną zero”, tym mniej stresu będzie kosztowała nas sama matura. Język polski, obcy, nauki przyrodnicze i ścisłe, a także cały blok humanistyczny posiadają tak bogaty program, że właściwym będzie skorzystanie z pomocy w jego usystematyzowaniu. Wydawnictwo Nowa Era i jego propozycja w postaci vademecum Teraz Matura jest odpowiedzią na potrzeby maturzystów – właściwie uporządkowany tam materiał jest kluczem do sukcesu na egzaminie.