Samodzielne sprowadzanie auta z Niemiec

Wielu kierowców poszukujących dla siebie odpowiedniego samochodu, zwraca swoje oczy ku zachodniej granicy. Nic w tym dziwnego, bowiem Niemcy znane są z dobrych jakościowo, wytrzymałych i solidnych pojazdów. Zanim jednak porwiemy się na wyprawę za zachodnią granicę, warto samodzielnie zająć się przeglądnięciem ogłoszeń znajdujących się na niemieckich portalach. Ponadto, niezależnie od tego, co zobaczymy na zdjęciach, musimy być przygotowani na to, że świetnie prezentujący się samochód okaże się czymś całkowicie przeciwnym.

Wyprawa po samochód do Niemiec – jak wygląda rzeczywistość?

Sprowadzanie auta z Niemiec nie jest trudne, zwłaszcza przy otwartych granicach oraz powszechnej znajomości języka angielskiego. Jeśli szykujemy się na taką wyprawę, warto znaleźć kilka interesujących nas ogłoszeń, by na jednym samochodzie się nie skończyło, zwłaszcza, że każde z ogłoszeń może okazać się bublem. Co więcej, na tego typu wyjazd warto zabrać ze sobą zaufanego mechanika. Nie można zapomnieć o organizacji noclegu czy wyżywienia. Czasem znacznie bardziej opłaca się skorzystać z oferty profesjonalnej firmy, która na zlecenie indywidualnego klienta chętnie zajmie się obejrzeniem oraz sprowadzeniem wymarzonego samochodu.

Zakup samochodu oraz powrót do kraju

Po znalezieniu odpowiedniego samochodu, wyjeździe, obejrzeniu oraz sfinalizowaniu transakcji, czas na powrót do Polski. Najważniejszym elementem, o jakim nie można zapomnieć, jest spisanie umowy kupna sprzedaży. Jeśli kupujemy samochód o obywatela Niemiec, warto zdecydować się na umowę dwujęzyczną. Jeśli postawimy na umowę z języku niemieckim, niezbędne będzie przetłumaczenie jej przy wykorzystaniu tłumacza przysięgłego. Wraz z umową musimy otrzymać dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. W przypadku wyrejestrowanego samochodu, niezbędnym dokumentem jest także specjalne zaświadczenie. Jeśli samochód nie posiada już rejestracji, niezbędna w powrocie będzie laweta.

Po powrocie natychmiast trzeba udać się do tłumacza przysięgłego. Kolejnym krokiem jest wizyta w Urzędzie Celnym, właściwym dla naszego miejsca zamieszkania. Tam konieczne jest złożenie deklaracji AKC-U, na co mamy tylko 14 dni. Urząd określa wysokość akcyzy, jaką jesteśmy zobowiązani uiścić przed rejestracją. W przypadku samochodów, których silniki pojemnością nie przekraczają 2000 ccm, wystarczy zapłacić 3,1% wartości pojazdu, jednak jeśli kupimy samochód z większą pojemnością, wtedy należy zapłacić aż 18,6% akcyzy. Innymi wymaganymi dokumentami, które są istotne podczas rejestracji, jest zaświadczenie o badaniu technicznym oraz zaświadczenie o złożeniu formularza VAT.