Wybór firmy brokerskiej to jedna z najważniejszych decyzji, jaką podejmiesz jako trader. Dlatego zanim zrobisz ten krok, sprawdź, jakie opcje są dostępne na rynku. Dzięki temu wybierzesz brokera, który najlepiej odpowie twoim oczekiwaniom, co bezpośrednio przełoży się na przyszłe zyski.
Wśród firm brokerskich dominują 3 typy działalności, o których więcej dowiesz się z artykułu.
Market Maker
Ten typ brokera przez długi czas był najpopularniejszym modelem usługi. To dlatego, że prowadzenie takiej działalności wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami, a ponadto nie jest nadmiernie skomplikowane.
Broker Market Maker (MM) jest — jak nazwa wskazuje — twórcą rynku. Znaczy to, że jako inwestor zawierasz transakcje z firmą brokerską, nie z prawdziwą giełdą. Broker MM samodzielnie zabezpiecza inwestycje klientów i rzadko wysyła je dalej, do dostawców płynności.
Ma to swoje plusy i minusy.
W systemie MM zwykle otrzymujesz dostęp do dużo większej dźwigni finansowej, minimalny depozyt jest niski, a handel odbywa się na bardzo małych wolumenach (mikro- i nanolotach). W wielu przypadkach brokerzy oferują również dodatkowe bonusy dla klientów, którzy realizują depozyt.
Z wad systemu MM musimy wymienić zjawisko rekwotowań oraz ryzyko konfliktu interesów na linii klient/broker. Dlatego przy wyborze takiej firmy brokerskiej liczy się jej uczciwość i renoma.
Istnieje również wersja Market Maker NDD (Non Dealing Desk), w której nie występują rekwotowania.
Zanim przejdziemy dalej warto wspomnieć, że niezależnie od modelu działalności, każdy z opisywanych brokerów oferuje handel w oparciu o kontrakty CFD, czyli na różnicę kursową.
Straight Through Processing
Broker STP pełni tylko i wyłącznie rolę pośrednika pomiędzy tobą i giełdą, czyli anonimowo przekazuje transakcje na rynek. Sama firma brokerska nie jest w tym przypadku stroną transakcji, dlatego nie występują konflikty interesów.
Plusem tego modelu jest atrakcyjny koszt przeprowadzania transakcji oraz dość wysoka dźwignia finansowa. Minusem zaś fakt, że broker STP nie zbiera zleceń w jednym miejscu, przez co nie dodasz oferty do arkusza zleceń. Czasem występują też poślizgi cenowe przy dynamicznej zmianie kursu.
Electronic Communication Network
Firmy ECN są dziś bardzo pożądane przez inwestorów. Podobnie jak w modelu STP, broker ECN pełni rolę pośrednika w transakcjach, ale ma jedną przewagę. Centralizuje rynek w jednym miejscu, dzięki czemu oferuje bardzo dobre ceny i niskie spready. Co więcej — w przeciwieństwie do STP — ECN daje możliwość umieszczenia oferty w arkuszu zleceń.
Wadą tego modelu jest natomiast wyższe minimum, jeśli chodzi o depozyt, oraz mniejsza dźwignia finansowa.