Obecnie prawie każdy bank ma w swojej ofercie kredyty gotówkowe. Czasami trudno odnaleźć się w różnorodności ofert i wybrać rzeczywiście najlepszy kredyt. Pomoże w tym dobry ranking kredytów gotówkowych, trzeba jednak z niego umiejętnie korzystać.

Gdzie jest problem?

Kredyty gotówkowe są bardzo popularnym, a co za tym idzie dostępnym niemal we wszystkich bankach produktem. Nie znajdziemy ich jedynie w wyspecjalizowanych jednostkach bankowych oferujących np. leasing, kredyty mieszkaniowe czy lokaty. Z tego powodu jest ich naprawdę wiele, co znacznie utrudnia dokonanie wyboru propozycji odpowiadającej naszym potrzebom i oczekiwaniom. Obecnie w Polsce działa ponad 30 banków, a zatem i ilość oferowanych kredytów gotówkowych jest zbliżona. Trzeba też wziąć pod uwagę, że niektóre banki mają w ofercie po kilka ich rodzajów.

W czym pomoże ranking kredytów gotówkowych?

Chcąc zatem znaleźć ciekawą ofertę, stajemy przed sporym wyzwaniem. Samo znalezienie i przeanalizowanie takiej ilości propozycji jest czasochłonne, nawet jeżeli będziemy to robili przez internet. Zbieranie ofert jeżdżąc po bankach i porównywanie ich później mija się zupełnie z celem. Jeżeli nie chcesz tracić czasu, to idealnym rozwiązaniem będzie dla Ciebie ranking kredytów gotówkowych (np. ranking kredytów gotówkowych – wktorymbanku.pl). Korzystając z takiego rankingu szybko i bez większych problemów porównasz najlepsze oferty z aktualnie dostępnych na rynku. Dzięki niemu dowiesz się, który bank w danym momencie oferuje najtańszy kredyt gotówkowy, gdzie będzie najniższa prowizja, czy RRSO. Dobry ranking pomoże Ci też wybrać kredyt dostępny online, bez większych formalności.

Jak z niego korzystać?

Chcąc skorzystać z takiego rankingu, warto jednak pamiętać, że jest on stworzony w oparciu o pewne założenia. Należy to bezwzględnie sprawdzać, gdyż twórca rankingu może brać pod uwagę na przykład koszt ubezpieczenia spłaty, co nas nie interesuje. W takim przypadku pierwsze miejsce zajmie bank z najniższym kosztem takiego ubezpieczenia. Dlatego powinniśmy opierać się na rankingach stworzonych na podstawie parametrów cenowych, które wpływają na koszt obsługi zobowiązania. Można także wykorzystać taki ranking, żeby wybrać kilka najlepszych banków i zebrać od nich oferty.

Zawsze jednak porównując kredytu, najlepiej jest oprzeć się o najważniejszy parametr, czyli RRSO. W jego obliczeniu pomoże Ci kalkulator RRSO – www.wktorymbanku.pl. Dobrze policzone RRSO pozwoli Ci uwzględnić wszystkie koszty kredytu i wybrać ten rzeczywiście najtańszy. Możesz skorzystać z wartości wyliczanej przez banki dla reprezentatywnego przykładu lub policzyć je samodzielnie dla swoich założeń. Jeśli będzie kierować się tym parametrem zawsze wybierzesz najtańszy kredyt.

Zdolność kredytowa

Pamiętaj też, że bank musi zweryfikować Twoją zdolność kredytową. O ile zawsze tańszy będzie kredyt spłacany szybko, czasami możesz nie mieć zdolności jego zaciągnięcia (o zdolności kredytowej poczytasz tutaj). Jeśli masz niewielką zdolność, szukaj w rankingu kredytów gotówkowych ofert z niskim oprocentowaniem. Prawdopodobnie bank zaoferuje Ci dość długi kredyt (żeby rata był niższa). W takiej sytuacji prowizja rozłoży się na dłuższy okres, a oprocentowanie będzie Ci ciążyć przez cały czas. Tak czy inaczej, zawsze warto samodzielnie sobie policzyć wszystkie koszty.