Czy wiecie, że w dowolnym czasie można przenieść konto bankowe do innego banku? Nie wiążą się z tym żadne ograniczenia, a cały proces wymaga minimum formalności. Całą procedurą zajmuje się zresztą bank, w którym już niedługo klient będzie posiadał nowy rachunek.

Dlaczego przenosimy konta do innego banku?

Najczęściej przyczyną są lepsze warunki. Okazuje się, że rachunki, które były zakładane kilka lat temu, nie spełniają już w pełni oczekiwań klientów. Współczesna oferta jest o wiele bardziej korzystna. Wcześniej za prowadzenie rachunku trzeba było płacić, nie wszystkie konta są też internetowe.

Nowe konto osobiste to nowe możliwości. Pozwalają w pełni zarządzać zgromadzonym kapitałem. Nowe konta pozwalają inwestować środki, pozwalają również dodatkowo zarabiać. Widać wyraźnie, że zmieniły się też standardy obsługi. Banki już dawno przestały zarabiać na kontach bankowych. Są one dzisiaj raczej wabikiem do nabywania kolejnych produktów aniżeli opłacalnym produktem.

Co chcemy zyskać?

Chcemy, by nasze konto osobiste założone i prowadzone było za darmo. Chcemy mieć dostęp do bankowości mobilnej. Chcemy w pełni zarządzać rachunkiem. Nasze oszczędności chcemy inwestować, by pieniądze pomnażać. Oczekujemy dodatkowych korzyści, na przykład prowizji finansowych czy gadżetów rzeczowych od banku.

Jak przenieść konto bankowe?

W pierwszej kolejności należy poznać propozycje banków konkurencyjnych i dokładnie przeczytać warunki prowadzenia konta. W następnym etapie wystarczy zgłosić się do wybranej instytucji – osobiście w placówce banku, przez internet albo telefonicznie.

To nowy bank zajmie się całą procedurą. Wyśle do starego banku wniosek o przeniesienie, poinformuje pracodawcę i innych płatników o nowym numerze konta, na jaki mają być od teraz przelewane środki. Zadaniem klienta jest jedynie podanie nazw firm, od których spływają należności. Klient może podać również dyspozycje stałych przelewów i poleceń płatności. Od teraz konto osobiste będzie prowadzone na nowych, lepszych warunkach.

Ile to kosztuje?

Dokładnie 0 złotych. Należy wybrać taki bank, który usługę przeniesienia konta oferuje zupełnie za darmo. Na rynku funkcjonuje takich naprawdę sporo.

Kiedy zmieniać konto w banku?

Oferty nowych kont osobistych pojawiają się niemalże każdego dnia. Oczywiście tak często rachunków nie zmieniamy. Okazuje się, że Polacy posiadają najczęściej tylko jedno konto bankowe i wykazują pełną lojalność do jednej instytucji bankowej.

Z całą pewnością za korzystniejszymi warunkami umów z bankiem powinni rozejrzeć się ci, którzy rachunek zakładali już kilka lat temu. Najpewniej za prowadzenie takiego konta płacą od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu złotych. Zapewne nie posiadają również dostępu do bankowości online. Pamiętajmy, że nowoczesna technologia wkracza w nasz świat wielkimi krokami, zmiany w zakresie rachunków bankowych są więc kolosalne.