Znajomość języka angielskiego jest jedną z podstawowych kompetencji, wymaganych przez pracodawców. Z tego powodu już w przedszkolu wprowadza się obowiązkowe lekcje dla dzieci. Jednakże niekiedy w wyniku zaniedbań konieczne jest rozpoczęcie nauki angielskiego od podstaw. Jednym z polecanych sposobów jest metoda 1000 słówek, a także tworzenie naturalnego środowiska językowego.

Samodzielna nauka języka obcego wymaga samodyscypliny, zaangażowania i wygospodarowania wolnego czasu, co niekiedy jest bardzo trudne. Dlatego też polecanym rozwiązaniem jest zapisanie się na kurs do szkoły językowej lub uczęszczanie na korepetycje.

Metoda 1000 słówek – na czym polega?

Jedną z metod polecanych osobom zaczynającym swoją przygodę z nauką języka angielskiego jest metoda 1000 słówek, która bazuje na tezie, wedle której w każdym języku można wyodrębnić grupę najważniejszych wyrazów. Dzięki znajomości 1000 słówek można zrozumieć ok. 75% komunikatu, co jednak nie jest gwarantem, że będziemy biegle władać językiem angielskim. Przyswojenie 1000 wyrazów w krótkim czasie jest trudne, dlatego też najlepiej wykorzystać do tego celu fiszki angielskie – małe karteczki ze słowem lub idiomem na awersie i ich tłumaczeniem na rewersie. Stanowią one jedną z najpopularniejszych pomocy naukowych, wykorzystywanych do nauki języków obcych. Występują one w dwóch wariantach: tradycyjnym (papierowym) i elektronicznym (multimedialnym), z którego można korzystać na przykład za pośrednictwem aplikacji Fiszkoteka.

Tworzenie środowiska językowego

Przy systematycznej nauce języka angielskiego ważne jest otaczanie się językiem, czyli tworzenie środowiska językowego. W praktyce polega to na oglądaniu filmów, słuchaniu muzyki i czytaniu książek po angielsku. Przy tej metodzie nauki warto znaleźć sobie materiały, które związane są z naszą pasją lub, które nas w jakiś sposób ciekawią i interesują. Należy przy tym uważać, żeby wybrane przez nas opcje nie były przesycone językiem specjalistycznym np. medycznym czy prawniczym.

Jak utrwalać zdobytą wiedzę z języka angielskiego?

Przy nauce języka angielskiego ważne jest przyswojenie zdobytej wiedzy, co gwarantuje częste powtarzanie poznanych słówek. Najefektywniejszą metodą jest posługiwanie się danym językiem na co dzień – jeśli to możliwe można znaleźć sobie rozmówcę i prowadzić z nim dialogi w języku angielskim.