Czas dla dziecka to konieczność, o którą muszą zadbać rodzice. Nawet jeśli oboje pracują, koniecznie muszą zorganizować czas taki, w którym zajmą się wyłącznie dzieckiem. Poczucie osamotnienia może wpędzić dziecko w poczucie winy, a nawet przewlekły stres, który kolejno należy diagnozować u lekarza specjalisty. W tym wypadku każda chwila wspólnie spędzona z dzieckiem jest bardzo ważna i na wagę złota. Czy da się pogodzić obowiązki związane z pracą, domem ze spędzaniem czasu z dzieckiem? Podpowiadamy.

Jak znaleźć czas dla dziecka?

Choćby chwila na zabawę z dzieckiem

Jeśli od samego początku nauczysz dziecko, że macie na przykład godzinę wyłącznie dla siebie, zapewne będzie to dla niego szczyt marzeń, w momencie Twojego powrotu do pracy. Miej świadomość, że to również moment idealny dla Ciebie, ponieważ odpoczniesz od pracy i obowiązków. Traktuj zabawę z dzieckiem jako formę relaksu, a sama zobaczysz, jak dobrze robi Wam ta Wasza wspólna chwila.

Wspólne obowiązki

Jeśli Twoje dziecko jest już nieco starsze, możecie razem przygotowywać posiłki, sprzątać, robić pranie itp. czynności. Łączą i scalają rodzinę, a poza tym stanowią idealny czas na bycie razem. Jeśli nauczycie się wspólnego dbania o dom, możesz być pewna, że Twoje dziecko nie będzie za Tobą tęskniło.

Zupełne wolne

Takie wolne przydaje się w każdej rodzinie. Nie dopuść do tego, że pracy będziesz poświęcać 7 dni w tygodniu. To pierwszy krok do tego, aby z Twoim dzieckiem zaczęły się problemy. Poza tym pamiętaj, że na pracy życie się nie kończy. Pieniądze są potrzebne niemniej jednak nie za wszelką cenę. Jeśli obiecujesz dziecku czas wyłącznie dla niego, dotrzymuj zdania. Nie strać zaufania dziecka, ponieważ to bardzo zła droga do budowania wzajemnego zaufania.

Choćby krótki spacer

Twojemu dziecku pomimo to, że pracujesz należy się codziennie poświęcony czas. Nie zapominaj o spacerach, ponieważ te mają pozytywny wpływ na Wasze relacje, ale też na Wasze zdrowie. Nie zaniedbuj ich. Każdego dnia poświęć choćby pół godziny na ten rytuał. Sama zobaczysz, jak będzie Ci tego brakować, jeśli któregoś dnia nie wyjdziecie.

Mama i tata razem

Nie zapominaj również o tym, że Twoje dziecko potrzebuje taty i mamy razem. Zapewnij mu więc możliwość obcowania z obojgiem rodziców. Tu również postaraj się o którąś z weekendowych atrakcji jak na przykład wspólny wypad do kina, teatru, parku, gdziekolwiek, gdzie po wyjściu zostaną miłe wspomnienia. Dąż do tego, aby w rodzinie jak najwięcej rzeczy robić razem. Tego typu działaniem scalasz rodzinę, która po czasie nie umie żyć bez siebie, kocha się i troszczy wzajemnie. Pracą nie załatwisz wszystkiego, a już na pewno nie zapewnisz dziecku miłości, której dzieci się domagają i potrzebują bez względu na to, czy masz pracę, obowiązki czy nie.