Jak usprawnić procesy produkcyjne w firmie

W czasie szalejącego kryzysu wiele firm szuka oszczędności poprzez optymalizację i automatyzację najróżniejszych procesów. Podstawowym zadaniem jest nie tylko zakup odpowiednich maszyn, ale również wprowadzenie procesów produkcyjnych do jednego systemu zarządzania działaniami, czy usprawnienie obiegu informacji pomiędzy poszczególnymi działami.

Jednak w większych firmach produkujących żywność, kosmetyki, czy lekarstwa zazwyczaj największym problemem są właśnie przestarzałe maszyny. Jak więc z sensem usprawnić procesy produkcyjne?

Wprowadzenie nowoczesnych maszyn

Wiele badań rynkowych pokazuje, że polskie firmy są w ogonie, jeśli chodzi o automatyzację produkcji czy inwestowanie w nowoczesne maszyny. Jest to na pewno poważny błąd, szczególnie, że takie usprawnienie przynosi znaczące oszczędności w dłuższym czasie. Warto na przykład zastanowić się, czy system podajników taśmowych w firmie nie powinien zostać wymienionych.

Systemy podajników przemysłowych jest jednym z tych sektorów, który dynamicznie się rozwija i unowocześnia. Nowoczesne przenośniki pneumatyczne świetnie sprawdzą się przy przenoszeniu wielu produktów sypkich, więc szczególnie przydadzą się w firmach produkujących pasze, ryże, kasze, granulaty czy nawet płatki śniadaniowe. Pneumatyczny system przenoszenia wymagają mniej konserwacji, niż systemy mechaniczne, bo mają po prostu mniej części.

Wprowadzenie odpowiedniego systemu zarządzania

Również niewiele producentów, czy właścicieli fabryk nie zdaje sobie sprawy, że nowoczesne systemy zarządzania procesami biznesowymi niesamowicie zwiększają optymalizację działania.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych paradygmatów optymalizacji działań jest paradygmat Lean/Kaizen albo Lean Manufacturing. Polega to na nieustannym sprawdzaniu i eliminowaniu marnotrawstwa najróżniejszych zasobów: czasu, siły roboczej, produkcji, czy inwestycji, które nie dodają wartości produktu (z punktu widzenia klienta).

Wdrażanie Lean Manufacturing przynosi wiele korzyści, na przykład pozwala na szybkie zidentyfikowanie, gdzie można zredukować koszty, a gdzie można zwiększyć produktywność. Jest to jedna z wielu “filozofii optymalizacji” – naprawdę można znaleźć sposób dla każdej branży. Jeśli chodzi o “filozofię” Lean Manufacturing, to sprawdziła się ona w naprawdę wielu branżach. Jednak warto skonsultować się ze specjalistą lub konsultantem, który nakieruje firmę na odpowiednie tory.