To prawda, że rozmowa kwalifikacyjna otwiera przed Tobą bardzo ważny etap w Twojej karierze zawodowej. Z każdą zmianą czeka Cię nowa rozmowa, dlatego dobrze wiedzieć na jej temat jak najwięcej. Rozmowa o pracę należy do stresujących sytuacji. Jednak przy odrobinie wiedzy na jej temat i odpowiedniego podejścia przestaje malować się w ciemnych barwach. Najważniejsze to odebranie jej jako swojej szansy. Sprawdź, co dokładnie proponujemy w tej kwestii.

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną

 Na rozmowę o pracę zostaniesz poproszony zwykle przez telefon. Nie daj w tym momencie plamy. Jeśli zadzwoni do Ciebie osoba prosząca o spotkanie, dopytaj wyłącznie o termin i godzinę. Nie rozpytuj co to za praca, jakie wynagrodzenie itp. Te pytania zostaw na potem. Pracodawca ma odczuć, że zależy Ci na pracy właśnie u niego, a nie na pracy ogólnie. Pamiętaj, aby kulturalnie zakończyć rozmowę telefoniczną, która jest zapowiedzią Twojej wizyty w siedzibie firmy.

Poznaj firmę, zanim udasz się na rozmowę

Dostatecznie ważne jest to, aby poznać swojego potencjalnego pracodawcę, zanim udasz się na rozmowę. Internet jest doskonałym źródłem wiedzy i informacji, więc skorzystaj z niego i w tym jakże ważnym celu. Poznaj historię firmy, jej dokładną ofertę, pozycję na rynku, jak i opinie kontrahentów i klientów. Sprawdź korzenie firmy, ponieważ to równie istotna kwestia co poprzednie. Dzięki tym informacjom możesz zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej, ale też dowiedzieć się tego, czego sam pracodawca Ci nie powie.

Jak pokazać się od najlepszej strony?

 Jeśli już poznałeś firmę na tyle dobrze, że wiesz, dokąd się udajesz, czas przygotować własną osobę. Spisz swoje wady i zalety, ponieważ to najczęściej pojawiające się pytanie na rozmowach o pracę. Przy tej okazji naucz się przedstawiać swoje minusy w świetle pozytywów. Po prostu sprzedajesz się od jak najlepszej strony. Poza tym, przygotuj sobie odpowiedź na pytanie, czego nauczyłeś się na własnych błędach i porażkach oraz co świadczy o tym, że możesz być dobrym pracownikiem.

Co z przyszłością?

Bardzo często pracodawcy zadają pytanie kandydatom o przyszłość. Jak widzą się za 5 lat, jakie są ich cele i priorytety. Nie bój się mówić nie tylko o pracy zawodowej, ale też o rodzinie czy swoich pasjach. Pracodawcy potrzebują ludzi, którzy potrafią oddzielić pracę od życia prywatnego. Jeśli będziesz mówić o swoich pasjach, sam zauważysz ogromne zainteresowanie.

A co ze stresem?

Stres jest nieodłącznym towarzyszem podczas rozmów o pracę. Pamiętaj jednak, że bardzo szybko znika, jeśli zaczniesz już mówić. Podczas rozmowy staraj się mówić normalnie tak, jak zwykle, dzięki czemu nie będzie mowy o zająknięciu się. Jeśli przygotujesz się wcześniej według naszych powyższych wskazówek, bez problemu przebrniesz przez rozmowę kwalifikacyjną. To cenne porady, które będziesz mógł zastosować bez względu na rodzaj pracy, o którą się starasz.