Po wysłaniu CV zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Nie wiesz, jak przygotować się do niej i masz co do spotkania wielkie obawy? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Znajdziesz tu kilka cennych wskazówek, dzięki którym nabierzesz pewności siebie. Ta przyda Ci się bardzo, ponieważ wyłącznie dzięki niej zostaniesz odebrany przez osobę rekrutującą jako profesjonalista. Im lepiej przygotujesz się do tej jakże ważnej rozmowy, tym wzrosną Twoje szanse na zatrudnienie. Zapraszamy do lektury.
Co zrobić przed rozmową kwalifikacyjną?
Bez względu na czas, jaki pozostał Ci do przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej, musisz to zrobić. Po pierwsze powinieneś zebrać jak najwięcej informacji o danej firmie. Warto dowiedzieć się w tym wypadku o jej ofertach, działalności i pozycji na rynku. Im więcej będziesz na ten temat wiedzieć, tym bardziej okażesz się osobą godną zatrudnienia.
Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?
Dokładnie zastanów się, o co możesz zostać spytany na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy wiesz, że częstym pytaniem jest pytanie o wady i zalety kandydata do pracy? Być może to najbardziej odpowiedni moment, aby stawić czoła pytaniu i znaleźć dobre odpowiedzi. Teraz masz jeszcze czas, aby dokonać chytrej sztuczki, czyli nauczyć się przedstawiać swoje wady w świetle pozytywów. Na pewno to umiesz, więc weź teraz kartkę papieru i zacznij notować swoje plusy i minusy.
Co jeszcze zrobić przed ważną rozmową o pracę?
Zanim udasz się na rozmowę, dokładnie przeanalizuj swoje CV. Osoby rekrutujące przypatrują się bacznie temu, co wypisują w nim kandydaci. Jeśli napisałeś, że lubisz czytać książki, koniecznie przypomnij sobie te ostatnio przeczytane. Poza tym pamiętaj, aby pisać prawdę, ponieważ kłamstwo ma krótkie nogi. Nie mów wyłącznie o zainteresowaniach związanych z zawodem, który potencjalnie masz wykonywać. Dla pracodawców bardzo ważni są Ci pracownicy, którzy potrafią oddzielić życie zawodowe od prywatnego. Nie przenoszą problemów domowych na grunt pracy.
Podchwytliwe pytania
Miej się na baczności, ponieważ na rozmowie kwalifikacyjnej zdecydowanie często zadawane są podchwytliwe pytania. Musisz umieć z nich wybrnąć tak, abyś okazał się godnym pracownikiem. Pamiętaj, aby nie wypowiadać się źle na temat wcześniejszego pracodawcy. Nie mów też źle o współpracownikach. Firmy potrzebują do pracy osób, które potrafią budować pozytywne relacje, tworzyć zgrane zespoły i z szacunkiem odnoszą się do przełożonych. Nie w smak im przyjmować kolejnego awanturnika czy też osoby wiecznie zniesmaczonej daną sytuacją.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Na rozmowie kwalifikacyjnej nie wypytuj dokładnie o wynagrodzenie. Skup się na pytaniach związanych z wykonywaniem pracy. Jeśli chcesz zapytać o historię firmy, nie wahaj się. Odpowiadaj na pytania stanowczo. Mów tak, jak zwykle, dzięki czemu nie zająkniesz się i dasz poznać, że jesteś osobą szczerą.