Profesjonalny życiorys to obecnie jeden z najważniejszych  dokumentów umożliwiających znalezienie pracy. Należy bardzo profesjonalnie przygotować się do jego napisania, ponieważ to warunek konieczny, aby zostać dobrze odebranym przez potencjalnego pracodawcę. Tytułowym dokumentem trzeba zaskoczyć, a jednocześnie zmusić do chęci spotkania się z nami. Dzięki prawidłowo napisanemu CV bez najmniejszych problemów uda nam się to. Niemniej jednak wystrzegajmy się błędów najczęściej popełnianych przez osoby aplikujące.

Jak nie pisać CV?

Po pierwsze

Nie umieszczaj w ważnym dokumencie, jakim jest CV infantylnych adresów mailowych typu chmurka90. Już na wstępie tego typu CV są odrzucane. Zaprzepaszczasz sobie nimi szansę na zaproszenie Cię na rozmowę rekrutacyjną. Profesjonalizm dokumentu to wielki atut, dzięki któremu  nie wyląduje on w koszu na śmieci.

Po drugie

Zdjęcie to bardzo ważny element CV. Nie możesz jednak umieścić tu zdjęcia ze spotkania ze znajomymi czy uroczystości rodzinnej. Na fotografii najlepiej bądź uśmiechnięty, co będzie świadczyło o Tobie, że jesteś osobą o optymistycznym nastawieniu do życia. Takich właśnie pracowników potrzebują pracodawcy.

Po trzecie

Nie możesz zapomnieć o dołączeniu klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych w celach rekrutacji.  Bez niej nikt nie odpowie na Twoje zgłoszenie. Koniecznie pamiętaj o tym fakcie.

Po czwarte

Umieszczając informacje związane z doświadczeniem zawodowym i ukończone szkoły stosuj zasadę odwróconej chronologii. Nie popełnij błędu, czyli nie wypisuj miejsc pracy i szkół od pierwszej, którą skończyłeś i gdzie pracowałeś. Nie podawaj 20 alt temu ukończonych praktyk. Pisz wyłącznie to, co jest dla aktualnego potencjalnego pracodawcy ważne.

Po piąte

Nie kłam. CV to dokument bardzo istotny i ważny, abyś mógł w relatywnie krótkim czasie znaleźć pracę. Jeśli będziesz w nim kłamał, kłamstwo bardzo szybko wyjdzie na jaw, a Ty nie tylko będziesz musiał się wstydzić, ale przede wszystkim zaprzepaścisz swoje szanse na zatrudnienie. Nie pisz w swoich mocnych stronach umiejętności, które nie dotyczą Ciebie. Nie pisz zainteresowań, o których nie masz pojęcia. Rozmowa rekrutacyjna bardzo szybko zweryfikuje Twoją prawdomówność.

Po szóste

Nie pisz wyłącznie według wzoru. Postaraj się, aby Twoje CV było oryginalne i zaskakiwało. Możesz zrobić to za pomocą zupełnie innego szablonu, kolorów itp. Poza tym pamiętaj, aby pisać równie zaskakująco. Nie kopiuj z innych dokumentów CV.

Po siódme

Rubrykę zainteresowania potraktuj w sposób szczegółowy. Są to równie ważne informacje dla pracodawcy co reszta. Pomyśl, jak przyciągnąć uwagę, czym zaskoczyć potencjalnego pracodawcę.  Jeśli Twoje zainteresowania są związane z pracą na danym stanowisku, nie miej obaw uwzględnić ich. Wypisz jednak również inne, które nie dotyczą płaszczyzny zawodowej, dzięki czemu pracodawca będzie wiedział, że ma styczność z osobą, która umie oddzielić życie prywatne o d zawodowego.