Pracując przy komputerze najważniejsza jest higiena pracy, dlatego nie pomijaj jej, zwłaszcza gdy pracujesz w domu, gdzie sam sobie jesteś szefem. Można powiedzieć, że ogólnie jesteśmy narażeni na różnego rodzaju czynniki, które mają bardzo zły wpływ na nasz wzrok. Coraz więcej czasu spędzamy bowiem również przed telewizorem, laptopem, komputerem, ekranem smartfona. W połączeniu z zanieczyszczonym środowiskiem, w jakim przyszło nam żyć w niektórych regionach Polski o dolegliwości oczu nie trzeba zbytnio zabiegać.

Jak dbać o oczy przy komputerze?

Najważniejsze oczy

Czy wiesz, że na stan Twojego wzroku ma wpływ jedzenie, jakie spożywasz każdego dnia? Zacznijmy więc od diety, którą powinny stosować osoby mające codzienną styczność z komputerem. Podczas tego typu pracy powinno wypijać się dużo wody, ale też zadbać o odpowiednie pożywienie. Dzięki sprawdzonej diecie zadbasz o wzrok, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami. Warto jeść produkty bogate w witaminę A, beta-karoten i luteinę. Najlepszym ich źródłem są: wątróbka wołowa i wieprzowa, jaja, masło, marchew, szpinak, pomidory, morele, pomarańcze, sałata i fasolka szparagowa.

Znajdź przyczynę dolegliwości

Znalezienie przyczyny dolegliwości ze wzrokiem jest najważniejsze, ponieważ możemy postarać się o zminimalizowanie jej intensywności. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzimy, możemy mieć problemy z suchością gałek ocznych, łzawieniem lub przekrwieniem oczu. Oceń jak najszybciej powody i pozwól sobie jak najczęściej na odpoczynek dla wzroku. Jego pogorszenie może nastąpić nagle, dlatego tym bardziej warto dbać o wzrok nieustannie.

Praca przy komputerze a wzrok

Jeśli Twoja praca to praca przy komputerze, zwróć uwagę na odległość w jakiej siedzisz od monitora. Prawidłowa wynosi około 50-60 cm. To bezpieczna odległość, która minimalizuje ryzyko wystąpienia dolegliwości oczu. Poza tym możesz wyposażyć się w specjalne nakładki na monitor, które pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Pamiętaj o tym, aby górna krawędź monitora znajdowała się nieco poniżej wzroku.

Rób sobie przerwy

W ramach pracy przy komputerze należy robić sobie przerwy. Najlepiej co godzinę na około 5 minut. Dzięki takiemu działaniu nie dopuścisz do nadmiernego zmęczenia oczu. Poza tym zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, w którym pracujesz. Wietrz je często, a poza tym zaaranżuj w niej jak najwięcej zieleni, która ma kojący wpływ na wzrok. Możesz też kierować twarz na promienie słoneczne, co natychmiastowo rozluźnia gałki oczne.

Nie przepracowuj się

Jeśli pracujesz przy komputerze, nie możesz brać nadgodzin. To bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia Twoich oczu, ale dla całego Twojego organizmu. W ten sposób pracujesz w tzw. wymuszonej pozycji ciała, która nie ma też dobrego wpływu na Twój kręgosłup. Jeśli samemu nie zadbasz o ten fakt, osobiście poniesiesz konsekwencje zdrowotne, które w tym wypadku mogą być nieodwracalne.