grafik komputerowy

Firmy zajmujące się grafiką komputerową w każdej dziedzinie posiadają swoje własne zwyczaje dotyczące zarówno charakteru umów z pracownikami jak i sposobu i trybu pracy. Większość firm preferuję ośmiogodzinny tryb pracy, jednak znajdują się również te, które posiadają bardziej elastyczne opcję. Czasami firmy pozwalają takie podejmują współpracę w trybie zdalnym. Czy lepiej jest być pracownikiem zatrudnionym na etacie w firmie czy lepiej prowadzić własną działalność związaną z grafiką komputerową? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/grafik-komputerowy-etat-czy-wlasna-dzialalnosc/

Praca jako freelancer

Jest to forma, która posiada zarówno wady jak i zalety. Do zalet zalicza się przede wszystkim to że jesteśmy panami sami dla siebie oraz wybieramy zlecenia, które nam odpowiadają. Nie jesteśmy uzależnieni czasowo, ani miejscowo do naszego pracodawcy. Dodatkowo istnieje możliwość realizowania kilku zleceń na raz. Wówczas możemy zarobić Zdecydowanie więcej. Do wad możemy zaliczyć z pewnością to, że większość zlecenie wykonywane jest na umowie o dzieło, która nie nie daje nam ani ubezpieczenia, ani traw emerytalnych. Taka praca jest jednak o wiele bardziej elastyczna niż praca w firmie. Pomimo tego, że nikt nie stoi nad nami, klient zakłada, że jesteśmy w swoim fachu profesjonalistami i ma prawo wymagać od nas naprawdę ciężkich zleceń. Graficy pracujący w taki sposób, cenią sobie swobodę, której nie zawsze mogą doświadczyć na etacie. Etatowcy mogą jednak odetchnąć, ponieważ oni zawsze będą mieli pracę do wykonania. Co z tym idzie będą dostawali godne wynagrodzenie. Dodatkowo pracują oni na umowę o pracę, czyli posiadają ubezpieczenie oraz prawa emerytalne.

Grafik komputerowy – jak wygląda to w przypadku własnej firmy?

Jeżeli chodzi o własną firmę możemy mieć dylemat, jeżeli chodzi o jej rozpoczęcie. Kiedy osiągniemy potrzebne doświadczenie, dobrze jest zdobyć też rano mam związaną ze swoim nazwiskiem i bogatym portfolio, w którym będziemy mogli poszczycić się w przyszłości i zaimponować potencjalnym klientom. Do założenia firmy nie wystarczą jedynie dobre chęci, a także parę złotych na start. Musimy zaopatrzyć się w potrzebny sprzęt, aplikację, a także zainwestować w odpowiednią reklamę, tak aby klienci o nas wiedzieli. Wszystko to wiąże się z ogromnymi kosztami. Osoby pracujące na samozatrudnieniu łączą w sobie kilka zalet pracowników etatowych. Chodzi tutaj przede wszystkim o ubezpieczenie oraz prawa emerytalne. Branża grafiki komputerowej jest dosyć wymagająca oraz stawia przed specjalistami z pora wyzwania. Własna firma jest to więc bardzo odpowiedzialny krok w przód. Nie należy się jadnak załamywać i jeżeli czujemy, że damy radę, to nic nie stoi nam na przeszkodzie do rozpoczynania biznesu.

Zobacz też: http://www.machinaedukacyjna.pl/jak-zostac-grafikiem-komputerowym/