Większość osób na jakimś etapie swojego życia musi podejść do egzaminu z języka obcego. Nie każdy jednak wie jak się do niego przygotowywać? Poniżej znajdziecie kilka przydatnych wskazówek pomagających w nauce.
Planowanie nauki
Każdy poważny egzamin taki jak na przykład matura wymaga odpowiedniego przygotowania. W pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z zakresem materiału (słownictwo, gramatyka), który należy opanować. Dzięki temu możliwe będzie opracowanie odpowiedniego planu.
Najczęściej popełnianym błędem jest odkładanie nauki na ostatnią chwilę. Jest to nie tylko mało efektywne, ale również bardzo stresujące. Odpowiednie zaplanowanie nauki, pozwala w sposób systematyczny opanowywać kolejne części materiału.
W przygotowaniu się do konkretnego egzaminu językowego pomaga również skorzystanie z doświadczeń osób, które mają go już za sobą. W internecie można znaleźć dużą ilość blogów i poradników z przydatnymi informacjami. Można się z nich dowiedzieć między innymi, z jakich materiałów najlepiej korzystać w czasie przygotowań i jak dużo czasu należy poświęcić na naukę.
Bardzo pomocne jest też zapoznanie się z wersjami egzaminu z poprzednich lat. Informacje takie są dostępne w formie książek. W księgarniach można na przykład kupić podręczniki zawierające arkusze nie tylko wcześniejszych egzaminów maturalnych, ale również egzaminów FCE czy IELTS.
Dobre przygotowanie się do nauki, czyli jej rozplanowanie i zgromadzenie odpowiednich materiałów sprawia, że staje się ona łatwiejsza i dużo bardziej efektywna.
Jak się uczyć?
W czasie nauki przede wszystkim nie należy się zrażać, gdy pojawią się trudności. Gdy czegoś nie rozumiesz zaznacz fragment, który sprawia ci problem i na spokojnie ze słownikiem w ręku go przetłumacz. Błędy są czymś normalnym, każdy je popełnia. Najważniejsze by wyciągać z nich wnioski. Przy systematycznej pracy z każdym dniem będzie lepiej.
Jakie materiały do nauki?
Obecnie nie ma najmniejszego problemu z zakupem dobrych podręczników do nauki języków obcych. Godne polecenia są na przykład Longman Repetytorium Maturalne lub seria podręczników „Teraz matura”.
Prawdziwą kopalnia wiedzy jest internet. Można tam znaleźć między innymi darmowe i płatne kursy przygotowujące do egzaminów. Jest tam też sporo publikacji dotyczących tematu. Szczególnie przydatne są te, które omawiają konkretne egzaminy. Warto też poszperać w YouTube, okazuje się, że również w tym serwisie wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami.