Powszechny dostęp do defibrylatorów AED jest już normą nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Polsce. Nie musisz być przeszkolonym ratownikiem medycznym, by ich używać. Wystarczy, że będziesz wiedział, czym są defibrylatory AED. Jeśli do tego dowiesz się, jak ich szybko używać, być może w przyszłości zdołasz uratować więcej niż jedno życie.
Defibrylatory AED – co musisz wiedzieć?
AED służą nie tylko do przeprowadzania defibrylacji. Gdy podłączymy urządzenie do osoby chorej, w pierwszej kolejności kontroluje ono rytm serca i sprawdza, czy defibrylacja będzie w ogóle potrzebna. Osoba nieprzeszkolona nie będzie w stanie sama stwierdzić, jak poważny jest stan poszkodowanego, ale nie musisz się martwić o ewentualne braki wiedzy. Defibrylatory AED są zaprojektowane w taki sposób, by ratownik bez wiedzy specjalistycznej był w stanie pomóc poszkodowanemu. Choć szkolenia z pierwszej pomocy towarzyszą nam na różnych etapach edukacji, to jednak pod wpływem stresu zapominamy o tym, jak wykonywać konkretne czynności. Nie musisz jednak obawiać się użycia defibrylatora, nawet jeśli nigdy tego nie robiłeś. Urządzenie samo decyduje, czy trzeba włączyć elektrowstrząsy, z pewnością więc nie zaszkodzisz poszkodowanemu.
Pierwsza pomoc, co robić?
Zanim jednak podejmiesz się współpracy z defibrylatorem AED, pierwszą pomoc powinieneś zacząć od standardowych zaleceń. Sprawdzanie przytomności i układanie poszkodowanego w odpowiedniej pozycji to ważne etapy, których nie można pominąć. Jeśli nie pamiętasz już, jak należy zajmować się nieprzytomnym, by mu pomóc, skorzystaj ze szkoleń z zakresu pierwszej pomocy. Reagowanie w sytuacjach kryzysowych może uratować komuś życie. Podstawowe czynności, takie jak chociażby resuscytacja krążeniowo-oddechowa mogą pomóc utrzymać czynności życiowe do czasu przybycia wykwalifikowanych służb ratunkowych. Szkolenia z pierwszej pomocy są powszechne nie tylko w szkołach, ale też w różnych firmach – takie informacje dostaliśmy od przedstawiciela firmy Team Prevent, zajmującego się m.in. organizacją tego typu szkoleń. To pokazuje, że wiedza specjalistyczna wciąż jest potrzebna nie tylko na pierwszych etapach naszego życia, ale również później.
Kursy pierwszej pomocy to jednak nie wszystko, trzeba też zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Trudno zauważyć, że ktoś zasłabł na przystanku autobusowym, gdy stoimy tyłem do ludzi. Pamiętaj, że być może kiedyś to Ty będziesz potrzebował pomocy, nie odwracaj się więc od osoby poszkodowanej.
Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Defibrylator AED – urządzenie, które może uratować życie!” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny