Zakup używanego wózka widłowego jest dobrym rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy nie dysponują środkami na zakup nowego sprzętu. W takiej sytuacji należy uprzednio sprawdzić stan techniczny widlaka i liczbę przepracowanych motogodzin. Warto również zweryfikować historię serwisowania oraz przejrzeć dokumentację sprzętu.

Przed zakupem używanego wózka widłowego warto sporządzić listę kontrolną. Dobrym pomysłem jest również powierzenie ostatecznej decyzji ekspertowi.

Marka wózka widłowego – czy ma znaczenie?

Jakość, wytrzymałość oraz wydajność sprzętu uzależnione są od wielu czynników, w tym m.in. od producenta. Przed zakupem używanego wózka widłowego warto sprawdzić opinie użytkowników. Renomą i uznaniem klientów na całym świecie cieszą się używane wózki widłowe elektryczne marki STILL. Ich największą zaletą jest wytrzymałość, która pozwala na długoletnie eksploatowanie sprzętu. Nie zaleca się kupować wózków widłowych chińskich producentów, ponieważ taki sprzęt często się psuje i wymaga kosztownych napraw.

Dokumentacja wózka widłowego

Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na zakup używanego wózka widłowego, powinni sprawdzić, czy urządzenie posiada decyzję o dopuszczeniu do eksploatacji. Decyzja ta wydawana jest przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). Brak takiego dokumentu może świadczyć o tym, że stan techniczny wózka widłowego nie pozwala na dopuszczenie go do użytku. Oprócz tego warto sprawdzić historię serwisowania wózka  – kiedy był naprawiany, jakie części zostały zmienione, a także czy części zamienne są oryginalne.

Stan techniczny wózka widłowego

Najlepszym potwierdzeniem dobrego stanu technicznego używanego wózka widłowego są regularnie wykonywane przeglądy. Jednakże przed podjęciem decyzji o zakupie takiego widlaka, warto dokonać oględzin na miejscu. Należy sprawdzić: stan silnika, masztu, wideł, układu kierowniczego, hamulców, świateł, opon oraz nadwozia. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, czy żadna z wymienionych części jest nieodkształcona lub uszkodzona. W przypadku elektrycznych wózków widłowych należy zwrócić uwagę również na stan akumulatora (co kilka lat powinien być on odnawiany, a co kilkanaście wymieniany).

Jazda testowa wózkiem widłowym

Po sprawdzeniu dokumentacji i stanu technicznego używanego wózka widłowego, warto przeprowadzić jazdę testową. Może się ona odbyć w miejscu wskazanym przez sprzedawcę sprzętu lub w środowisku, w którym widlak ma być użytkowany.