System MES – jak wybrać najlepszy?

System MES powinien być przede wszystkim kompatybilny z firmowym oprogramowaniem. Ponadto powinien udostępniać informacje produkcyjne, które w bezpieczny sposób można odczytywać na dowolnym urządzeniu, które ma dostęp do Internetu. Jakie jeszcze powinien spełniać wymagania, by można było nazwać go odpowiednim dla konkretnego przedsiębiorstwa?

Czym się kierować przy wyborze systemu MES?

Zanim dokona się wyboru systemu MES, warto pamiętać o tym, żeby wdrożenie takiego oprogramowania wiązało się z możliwie jak najmniejszymi kosztami. Zatem system MES powinien być inwestycją, która dość szybko się zwróci.

Warto więc wziąć pod uwagę to, czy dane oprogramowanie umożliwia szybką walidację i łatwą konfigurację w konkretnym środowisku w określonej firmie. Im szybciej uda się wprowadzić taki system do użytku, tym szybciej uda się wyeliminować wszelkie mankamenty na linii produkcyjnej, które generują straty czasowe i finansowe.

Czym wyróżnia się dobry system MES?

Dobry system MES przede wszystkim jest łatwy w obsłudze, a jego konstrukcja nie nastręcza większych problemów w opanowaniu jego obsługi. Wybierając oprogramowanie, warto również sprawdzić, czy jest ono łatwe w użytkowaniu, zatem powinno być dobrze dopasowane do potrzeb konkretnej firmy.

Poza tym trzeba wziąć pod uwagę to, że w przedsiębiorstwie od czasu do czasu zmienia się technologia informatyczna, z jakiej się korzysta. Dlatego też wybór systemu MES powinien też uwzględniać jego niezależność od sprzętu i programów, z których korzysta się w firmie.

Jak ważna jest skalowalność systemu MES?

Dzięki skalowalności systemu MES można mieć pewność, że oprogramowanie sprawdzi się zarówno w firmie, która ma charakter funkcjonalny, jak i w przedsiębiorstwie o cechach ilościowych. W przypadku więc, kiedy w firmie pojawią się zmiany na linii produkcyjnej, na przykład związane z rozszerzeniem profilu produkcji, zwiększeniem liczby maszyn, to takie zmiany będzie można łatwo i szybko ująć w systemie.

By tak się stało oprogramowanie powinno mieć większą pamięć i moc obliczeniową. Dlatego też wybierając konkretny model systemu, należy patrzeć perspektywicznie i decydować się na ten o lepszych parametrach, bądź też na ten, do którego można w łatwy sposób dobrać dodatkowe moduły.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC