Mogłoby się wydawać, że banki rozdają karty kredytowe na „lewo i prawo”. W końcu zarabiają na nich naprawdę nieźle. Realia wyglądają jednak zupełnie inaczej.
Podejmując decyzję o przyznaniu karty, banki dogłębnie prześwietlają wnioskujących. Sprawdzają ich wiarygodność oraz zdolność kredytową.
Sprawdźmy, kto nie może uzyskać karty kredytowej.

Karta kredytowa jest rodzajem kredytu udzielanego przez bank.

Korzystając z karty, wydajesz pieniądze banku w ramach dostępnego dla siebie limitu środków.

Karta nie jest połączona z Twoim rachunkiem bankowym. Stanowi niezależny produkt finansowy.

Czy warto posiadać kartę kredytową?

Karta kredytowa to wygodny i komfortowy sposób na realizację płatności. Możesz zapłacić nią zarówno za drobne, codzienne wydatki, jak również za bardziej kosztowne artykuły – sprzęt AGD, RTV czy meble.

Przy pomocy karty kredytowej możesz również wypłacić pieniądze z bankomatu. Takie operacje są jednak obciążone dodatkowym kosztem i powinny być ostatecznością.

Zwłaszcza, jeśli zależy Ci na tym, aby ograniczyć do minimum koszty użytkowania karty.

Okres bezodsetkowy

Nie wszyscy wiedzą, że korzystanie z kredytu na karcie nie musi wiązać się z wysokimi odsetkami. Jeśli spłacisz zadłużenie w okresie trwania tzw. okresu bezodsetkowego za pożyczone od banku pieniądze nie zapłacisz ani złotówki. W zależności od banku okres ten wynosi od 52 do 61 dni. Aby uniknąć opłat powinieneś spłacić jednak całą kwotę z ostatniego wyciągu. Jeśli zwrócisz tylko jej część, do pozostałej bank doliczy odsetki. W dodatku całkiem wysokie. Kredyty na kartach kredytowych są jednymi z najdroższych na rynku.

Właśnie dlatego, dla osoby, która podchodzi do swoich finansów zbyt lekkomyślnie i nieodpowiedzialnie, karta może stać się początkiem finansowych kłopotów.

Kto nie uzyska karty kredytowej?

Jeśli chcesz wnioskować o kartę kredytową, musisz liczyć się z tym, że bank dokładnie prześwietli Twoją sytuację finansową. Nie zapominaj, że karta kredytowa to kredyt. A do jego zaciągnięcia wymagana jest odpowiednia zdolność kredytowa.

Karty kredytowej nie uzyska osoba bezrobotna. Banki wymagają od swoich klientów udokumentowanej zdolności do spłaty zadłużenia.

Co z osobami, które posiadają niskie wynagrodzenie?

W takich przypadkach wszystko zależy od wewnętrznej polityki banku. W niektórych przypadkach rozwiązaniem okaże się obniżenie limitu. Kłopoty z uzyskaniem karty mogą mieć również klienci, którzy posiadają niestabilne zatrudnienie albo pracują na danym stanowisku zbyt krótko.

Nie bez znaczenia jest także kryterium wieku. W dodatku, jest ono również bardzo „ruchome”. Choć bank przyzna kartę kredytową 22-letniemu etatowemu pracownikowi, jego równolatek – właściciel jednoosobowej działalności może mieć spore problemy z jej otrzymaniem.

Zerowe szanse na kartę kredytową mają również osoby z negatywną historią kredytową w Biurze Informacji Kredytowej oraz te, których dane zostały wpisane do baz Biur Informacji Gospodarczej, zwanych potocznie rejestrami dłużników.