Jakie prawa ma ciężarna w pracy?

Zdecydowanie dużo matek decyduje się na powrót do pracy zaraz po urodzeniu dziecka. Rezygnują one z całego przysługującego im urlopu macierzyńskiego na rzecz zawodowej pracy, a jednocześnie też zarobku. Jeśli Ty również masz ochotę zrobić podobnie, koniecznie przeczytaj artykuł, w którym znajdziesz szereg cennych porad i wskazówek, jak zrobić to tak, aby nie zaszkodzić domowi, rodzinie, ale przede wszystkim dziecku.

Jak wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Najważniejsze dziecko

To prawda, że w ramach podjęcia decyzji co do powrotu do pracy jest fakt, aby nie zaszkodzić tym dziecku. Pierwsze miesiące maluszka są bardzo ważne. Bezapelacyjnie musi on czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo da mu wyłącznie bliska obecność matki. Wraz z upływem czasu możesz podjąć pracę. Najlepiej, abyś mogła wykonywać ją w domu lub pracować w niepełnym wymiarze czasu. Powinnaś zorganizować opiekę do dziecka i nie zaniedbywać dotychczasowych obowiązków. Podziel je pomiędzy członków rodziny. Wspólnie ustalcie nową strategię działania tak, aby nikt nie czuł się pokrzywdzony.

Co z pracodawcą?

Pracodawca nie ma prawa zmieniać Ci stanowiska. Jeśli po powrocie masz zająć się zupełnie czymś innym niż dotychczas, wykaż sprzeciw. Poza tym porozmawiaj o rozpoczęciu pracy na przykład na pół etatu, a jeśli jest taka możliwość wykonywaniu pracy w domu. Na samym początku bardzo ważne jest to, abyś znajdowała dostatecznie dużo czasu dla malucha, który Cię przecież bardzo potrzebuje.

Warunki w pracy

Decydując się na rozłąkę z maluchem, nie zapomnij przedstawić szefowi obecnej swojej sytuacji. Jeśli karmisz piersią, przysługuje Ci wyjście w czasie pracy lub skrócony jej czas. Pamiętaj o dniach opieki na dziecko i możliwości wzięcia zwolnienia lekarskiego, gdy maluch będzie chory. W chorobie nikt nie jest tak bardzo pomocny dziecku, jak właśnie mama.

Bądź spokojna o dziecko

Powrót do pracy może okazać się dla Ciebie o wiele większą trudnością niż przypuszczałaś. Sytuacja może Cię poważnie stresować, najbardziej fakt zostawienia malucha pod opieką babci czy opiekunki. Jeśli chcesz pracować musisz być spokojna o dziecko. W przeciwnym razie będziesz myślami w domu, a nie w pracy. To może przysporzyć Ci dodatkowych niepożądanych kłopotów. Przychodząc do pracy, skup się wyłącznie na niej. Zadzwoń w przerwie, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku, ale na tym jednym telefonie poprzestań. Jeśli zajdzie potrzeba, babcia lub opiekunka skontaktuje się z Tobą.

Podsumowanie

Jeśli planujesz wrócić do pracy po urodzeniu dziecka i to bardzo szybko, nie zapominaj o rodzinie. Bądź pewna własnej decyzji. Zanim ją podejmiesz rozważ wszelkie za i przeciw. Być może Wasza sytuacja finansowa nie jest aż tak zła i warto zająć się opieką nad dzieckiem nieco dłużej. Do ukończenia przez nie 1 roku życia jest ono zdane wyłącznie na Ciebie. To okres, którego nie da się wrócić, a spędzony z mamą bardzo dobrze rokuje na dalszy rozwój malucha.