Zaszłaś w ciąże i nie wiesz, jak zareaguje na to Twój szef? Koniecznie przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się, jak to zrobić. Jeśli ciąża jest również dla Ciebie niespodzianką, a co więcej, nie była planowana, powinnaś dać sobie czas na zaakceptowanie sytuacji. Jeśli pozbierasz myśli i uspokoisz się, rozmowa z szefem z całą pewnością przebiegnie bez najmniejszych problemów.

Jak powiedzieć szefowi, że jest się w ciąży?

Kiedy powiedzieć szefowi o ciąży?

Masz czas, aby przekazać tę informacje szefostwu. Większość lekarzy za odpowiedni moment obwieszczenia nowiny uważa okres po 3 miesiącu. Do tego czasu ciąża obciążona jest ryzykiem samoistnego poronienia. Nie ma powodów do tego, aby stresować się więc dodatkowo faktem rozmowy z szefem. Jeśli jednak Twoja praca wymaga kontaktu z substancjami chemicznymi lub jest ciężka, powiadomienie szefa o ciąży musi odbyć się zdecydowanie od razu. Jeżeli zdecydujesz się na przekazanie informacji o ciąży przed upływem I trymestru, będziesz mieć wytłumaczenie z powodu spóźnień do pracy związanych ze złym samopoczuciem, ospałością czy porannymi mdłościami.

Najważniejsze zdrowie dziecka

Pamiętaj, że teraz najważniejsze jest zdrowie dziecka. Prawidłowy rozwój ciąży uzależniony jest od wielu czynników. Stres nie jest dobry, dlatego chroń maluszka noszonego pod swoim sercem od zbędnych stresów. Do rozmowy nie przygotowuj się jak do rozmowy o podwyżce. Twoim zadaniem jest wyłącznie przekazanie informacji.

Nie zapominaj o urlopie macierzyńskim

Powinnaś dokładnie dowiedzieć się wszystkiego na temat urlopu macierzyńskiego. Poznaj swoje prawa. W tym celu możesz zgłosić się do działu księgowości czy zasobów ludzkich. Zanim powiesz szefowi o ciąży, powinnaś być pewna, że urlop macierzyński będzie Ci się należał.

Przeanalizuj finanse

Nieplanowana ciąża niestety wywraca kwestię finansową w domu do góry nogami. To odpowiedni czas, aby dokładnie przyjrzeć się budżetowi. Być może warto, jeśli tylko czujesz się na siłach przepracować jeszcze kilka miesięcy. Musisz liczyć się z tym, że zasiłek chorobowy jest niższy od pensji, jaką otrzymujesz, pracując na cały etat.

Ważne spotkanie z szefem

Dzień spotkania z szefem ustal taki, w którym nie masz nadmiernej ilości pracy. Być może jest również taki, w którym szef jest nieco wolniejszy i spokojniejszy. To będzie oczywiście najlepsza data na rozmowę o Twojej ciąży. Oprócz poinformowania o niej, będziecie musieli przedyskutować temat Twojego zastępstwa, warunków urlopu macierzyńskiego i ewentualnego urlopu wychowawczego. Idąc do szefa w tytułowej sprawie, koniecznie zabierz ze sobą zaświadczenie od lekarza. Co więcej, postaraj się o rozmowę w prywatnej atmosferze, bez niepotrzebnych świadków. Jeśli planujesz już niebawem pójść na zwolnienie lekarskie, przekaż to szefowi. O wiele lepiej dla niego i dla funkcjonowania firmy będzie wcześniejsze powiadomienie o tym. Wówczas szef będzie mógł zaplanować pracę innych pracowników zupełnie inaczej niż dotychczas, ale najważniejsze, że na spokojnie, zanim znajdzie odpowiednią osobę, która Cię zastąpi.