O podwyżce marzy każdy. Nie każdy jednak potrafi przekazać tę informację w odpowiedni sposób przełożonym, a co za tym idzie, pracują oni na stałych stawkach, które już dawno powinny z racji doświadczenia i umiejętności zostać podwyższone. Nie ma gorszej rzeczy od tego, gdy pracodawcy nie szanują swoich pracowników. Po części jest wina pracowników, którzy nie potrafią prowadzić negocjacji z szefem, a również nie potrafią się szanować. Jeśli znasz swoją wartość niemniej jednak brakuje Ci pomysłu i odwagi na podjęcie decyzji dotyczącej negocjacji pensji, zachęcamy do przeczytania artykułu.

Jak negocjować wynagrodzenie?

Po pierwsze

Musisz dowiedzieć się dokładnie ile jesteś wart. W tym celu prześledź informacje dotyczące pensji na takim samym lub podobnym stanowisku w Twoim mieście. Zorientuj się dobrze, o ile więcej możesz prosić szefa w ramach podwyżki. Pamiętaj, że te nie są nigdy bardzo duże niemniej jednak zawsze są opłacalne.

Po drugie

Nie działaj pod wpływem chwili, ponieważ do rozmowy o podwyżkę dobrze jest się przygotować. Dobrze, gdy przeanalizujesz obecną sytuację firmy. Jeśli prosperuje ona dobrze, nie ma powodów do tego, abyś zwlekał z rozmową. Wykorzystaj tę sytuację.

Po trzecie

Gdy firma kuleje, przechodzi kryzys, przemyśl, czy rzeczywiście warto się jej tak kurczowo trzymać. Być może to właśnie odpowiedni moment na zmianę pracodawcy. Jeśli chcesz prowadzić komfortowe życie, musisz pracować w firmie z przyszłością.

Po czwarte

Przed rozmową o podwyżkę przeanalizuj dokładnie własne talenty, umiejętności i wszelkie plusy. Jeśli chcesz osiągnąć dobrą pensję, to bardzo istotna kwestia. Musisz mieć pewność co do własnej wartości, dlatego przygotuj się do rozmowy najlepiej, jak tylko możesz. Poświęć czas, ponieważ wyłącznie dzięki konkretnemu przygotowaniu nie zostaniesz odesłany z przysłowiowym kwitkiem.

Po piąte

Jeśli dopiero co zatrudniasz się w danej firmie, nie pytaj od razu o wynagrodzenie. Pomiń tę kwestię, a najpierw postaraj się o jak najlepsze zaprezentowanie własnej osoby. Nawet jeśli masz minusy, naucz się przedstawiać je w dobrym świetle.

Po szóste

Pamiętaj, że nawet jeśli zostaniesz zatrudniony na danych warunkach, możesz zwrócić się w niedługim czasie o podwyżkę. Jeśli będziesz wykazywał się pełnym zaangażowaniem, sumiennością i rzetelnością, będziesz pracowity i kreatywny, przełożeni bez problemu zauważą i docenią Twoje atuty.

Po siódme

Jeśli z góry nie akceptujesz warunków, na jakich masz zostać zatrudniony, powinieneś dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Jeżeli zatrudnisz się na takich, nie będziesz zadowolony. Przyjmij się w firmie, w której widzisz swoją przyszłość. Oprócz pieniędzy liczy się również fakt, abyś był zadowolony z danej pracy. Dzięki satysfakcji z pracy, nie będziesz musiał martwić się o kreatywność. Szukaj pracy, która ma choćby najmniejszy związek z Twoją pasją i zainteresowaniami.