Jeśli nie masz zamiaru stać w miejscu z zarobkami, pamiętaj, że wszystko leży w Twoich rękach. Od Ciebie zależy, na co sobie pozwolisz. Jeżeli w danej firmie pracujesz nie od dziś, możesz wyjść z inicjatywą podwyżki. W tym wypadku nie powinieneś mieć najmniejszych skrupułów. Tym bardziej jeśli jesteś rzetelnym pracownikiem, którego warto wynagrodzić za umiejętności, doświadczenie, zaangażowanie i całokształt pracy na przestrzeni lat.

Jak negocjować podwyżkę?

Sprawdź konkurencję

 Po pierwsze powinieneś odnaleźć swoje miejsce na rynku i dokładnie sprawdzić, jak wyglądają miejsca pracy u konkurencji. Zrób to oczywiście anonimowo. Powinieneś znać swoją wartość na rynku pracy, dlatego dobrze zorientuj się w zarobkach w innych firmach. Prawdą jest, że większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że mogą zarabiać zdecydowanie więcej.

Wykazuj się na każdym kroku

Nie tylko przed rozmową o podwyżce o pracę powinieneś być w pełni zaangażowany. Dzięki takiemu działaniu i optymalnej rzetelności bez najmniejszych problemów zostaniesz doceniony. Jeśli zdecydujesz się na rozmowę z szefem, będziesz mieć asa w rękawie. Wykazuj się na każdym kroku, a bez problemu będzie zyskasz aprobatę nawet podczas tej jakże stresującej dla Ciebie sytuacji.

Nie miej obaw rozmawiać o pieniądzach

Temat pensji nie może być tematem tabu. Doceniaj samego siebie, a zostaniesz doceniony. Dopytuj stale o podwyżkę, ponieważ należy Ci się ona, jeśli wywiązujesz się ze swoich obowiązków, a poza tym jesteś w pełni zaangażowany w każde jedno powierzone Ci dodatkowe zadanie. Nie miej obaw rozmawiać o pieniądzach. Nawet jeśli za pierwszym razem zostaniesz oddalony z kwitkiem, pamiętaj, że masz ogromne szanse na to, aby kolejnego razu odnieść sukces. Poza tym nie zapominaj, że w każdej firmie bardziej opłaca się podwyżka dla stałych pracowników niż zatrudnienie nowych. Swoją prośbę o podwyżkę przedstaw stanowczo, ale nie agresywnie. Dokładnie przemyśl, co powiesz.

Stanowcze postępowanie

Musisz pamiętać, że negocjowanie podwyżki nie należy do prostych spraw. Możesz oczekiwać więc zakłopotanie szefa, jak jego obiekcje. Poza tym, musisz być przygotowany na to, że nawet jeśli Twoje argumenty są zasadne, na podwyżkę będzie trzeba zaczekać. Jeśli natomiast szef zacznie wytykać Ci błędy i uważać, że podwyżka z tych powodów nie powinna Ci się należeć, nie odpuszczaj. Znasz swoją wartość, więc tym bardziej przygotuj się do tego typu rozmowy. Musisz być przygotowany na naprawdę różnorodną reakcję szefa.

Bądź nieustępliwy

Nie możesz ustąpić, bo szef na przykład powie Ci, że potrzebuje czasu lub obecna sytuacja firmy finansowa firmy nie pozwala mu na udzielenie podwyżek. Pamiętaj, że zwracasz się o nią osobiście, nie grupą pracowników. Twoja prośba powinna zostać więc rozpatrzona indywidualnie, tym bardziej że znasz swoją wartość. Pamiętaj o posiadaniu dowodów na to, co mówisz. Podpieraj się dowodami i nie daj się wyprowadzić z równowagi. Opanowanie w czasie rozmowy o podwyżkę umożliwi Ci spostrzeżenie Cię jako osoby pełnej profesjonalizmu swojego działania.