Ile trwa rozwód

Temat rozwodów jeszcze nigdy nie był tak gorący jak dziś. Statystyki są przerażające – liczba rozwodów z roku na rok gwałtownie rośnie i można odnieść wrażenie, że ślub nie jest już dziś dla młodych ludzi związkiem i przysięgą na całe życie. Zdarzają się rozwody po upływie kilku miesięcy od ślubu, ale rozstają się również pary ze stażem dwudziestoletnim. Nie ma reguły. Jedno jest pewne – każdy kto miał tę wątpliwą przyjemność brać rozwód potwierdzi, że jest to jedna z najmniej przyjemnych sytuacji w życiu.

Przyczyn rozwodów jest wiele i pewnie część z nich można łatwo usprawiedliwić. Natomiast wiele par rozstaje się, ponieważ na pewnym etapie życia wspólnie dochodzą do wniosku, że nie są dopasowani. Dawniej nie miało to znaczenia, przysięga ślubna była jedna i na całe życie i kwestia niedopasowania nie była w ogóle analizowana.

Rozwód to duże przedsięwzięcie i należy cały proces dobrze zaplanować i uzbroić się w cierpliwość. Zatem ile trwa rozwód? Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy nie tylko od sytuacji danego małżeństwa oraz okoliczności w jakich doszło do rozpadu związku i pożycia, ale również od lokalizacji. Tak, miasto ma znaczenie.

Przykładem jest aglomeracja śląska. Rozwód w Katowicach statystycznie trwa o 3 miesiące dłużej niż rozwód w Warszawie. Z czego zatem ta różnica w czasie wynika? Czynników jest wiele. Pierwszy z nich to adwokat rozwód. Znalezienie dobrego i doświadczonego adwokata bywa bardzo trudne. Jak już uda się znaleźć właściwego prawnika wtedy pojawiają się kwestie finansowe. Nie każdego będzie stać na taką usługę. Dla przykładu adwokat od rozwodów w Katowicach jest nieco tańszy od adwokata z Warszawy, ale znacząco droższy od adwokata z Rzeszowa. Może to wynikać z faktu, że w Katowicach jest znacząco mniej dobrze wykwalifikowanych adwokatów, zatem stawki są znacząco wyższe.

Przygotowując się do pierwszej rozprawy rozwodowej należy pamiętać, że sędzia będzie pytał o różne szczegóły, część z nich będzie bardzo prywatna, wręcz intymna. Rozwód nie jest możliwy dla par, których pożycie małżeńskie trwa. Ustanie rzeczonego pożycia małżeńskiego jest jedną z najważniejszych przesłanek skutecznego rozwodu. Nie należy niczego ukrywać w sądzie, ponieważ można przysporzyć sobie sporo problemów.

Druga ważna kwestia to kwestia winy. Najkorzystniejszą opcją dla małżonków jest rozwód za porozumieniem stron. Jest wtedy najmniej konfliktów. Ale ta forma jest spotykana zdecydowanie rzadziej. Najczęściej małżonkowie koniecznie chcą dostać rozwód z orzeczeniem o winie, ponieważ ułatwia im to wiele spraw – głównie finansowych. Takie rozwody nie są rzadkością. Jeśli jeden z małżonków zdradził i jest to udokumentowane lub jeśli stosuje przemoc fizyczną lub psychiczną wobec współmałżonka, wtedy łatwiej o rozwód z orzeczeniem o winie. Wtedy również zaczyna się batalia o dzieci, ponieważ sąd podejmuje decyzję pod czyją opieką pozostają małoletnie dzieci. Pozostaje również do rozstrzygnięcia kwestia spotkań rodziców z dziećmi tzw. widzeń. Dla dzieci bywa to duża trauma, dlatego trzeba dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Dzieci są szczególnie wrażliwe na rozwód rodziców, bardzo często przez wiele miesięcy muszą korzystać z pomocy terapeutów.

Bardzo często w trakcie sprawy rozwodowej sąd zwołuje świadków. Są oni niezbędni, kiedy trzeba potwierdzić pewne, najczęściej niewygodne, fakty z życia małżonków. Świadkami najczęściej są członkowie rodziny (rodzice, rodzeństwo, kuzyni) i najbliżsi znajomi. Dla nikogo jednak nie jest to przyjemne i raczej każdy próbuje uniknąć bycia wezwanym za świadka.

Podsumowując rozwód może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Wszystko zależy od lokalizacji, stopnia trudności sprawy rozwodowej, sytuacji materialnej małżonków i ich wspólnego majątku, a także dzieci – ich wieku oraz relacji z rodzicami. Nie ma tutaj jednej reguły i nie należy liczyć, że załatwimy rozwód w ciągu kilku tygodni. W dużych miastach czas oczekiwania na sprawę rozwodową może trwać nawet kilka miesięcy, a pamiętajmy, że rzadko rozwód zakończy się po pierwszej rozprawie.

Źródło: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/adwokat-katowice/